Ňufíčkova poradna

Ňufíčkova poradna je online poradna pro zakrslé králíčky, které něco trápí a nevědí si s tím rady ani oni, ani jejich chovatelé. Pokud hledáte to správné krmivo a pamlsky, napište mi a já se s vámi rád podělím o své zkušenosti. Anebo chcete poradit, proč je váš zakrslý králíček poslední dobou bez nálady a bez chuti k jídlu? Ňufíčkova poradna je pro vás tím pravým místem, kde požádat o radu. Nebojte se a napište nám, jsme první online oficiální poradna pro zakrslé králíčky!

Rady, dotazy a připomínky nám můžete zasílát na tuto emailovou adresu: domacikralicek@gmail.com. Budeme rádi za každou zpětnou vazbu.

Komentáře

 1. Dobrý den, prosím o radu. Máme králičí holčičku, v dubnu jí byl rok. Vždy byla přítulná a mazlivá, velmi dobře se s námi zžila, sama si chodila pro pohlazení, nikdy nikoho nekousla a stal se z ní velký mazel naší rodiny. Poslední tři týdny se ale změnila, vrčí na nás, když ji dáváme jakékoliv jídlo, vyjede a kousne, navíc ucvrkává (dosud byla velmi čistotná a naučená na záchod), stačí si ji vzít do náruče a zanechá malou skvrnu moči, stejně tak v kleci či na pohovce, v podstatě má nyní neustále mokré chloupky na zadečku. Nevím zda se jedná o nějaké puberťácké období, které přejde, nebo zda může mít nějaký fyzicky problém, který vyžaduje veterináře. Prosím, jaký je Váš názor? Děkuji! Petra

  1. Dobrý den,
   králičí puberta probíhá ve 3 až 7 měsících, avšak některým králíčkům může vydržet napořád. Změna nálad je pro samice typická. I samice si mohou značkovat své teritorium močí, typičtější to je však u samců. To ucvrkávání jak popisujete se mi nelíbí. Králíci při značkování obvykle zanechávají víc než malou skvrnu a mokré chloupky by neměly mít. Pro jistotu bych zašla za veterinářem. Mohlo by se jednat např. o zánět močového měchýře či močové kameny. Příznakem jsou ztráta chození na toaletu, hustá moč, krev v moči, mokré a podrážděné okolí genitálií. Doufám, že králíček bude brzo v pořádku.

 2. Dobrý den,
  Chtěla bych se zeptat jaký hřeben/kartáč by byl vhodný na teddy králíčka? Máme ho už zarezervovaného v chs.
  Ještě bych chtěla znát názor na tyto věci. Klec máme o rozměrech 118 cm na délku, 58/9 na šířku a přibližně 50 na výšku- klec Baldo/bunny bungallow. A krmivo máme od JR Farm Grainless. Předem děkuji za odpověď. A doufám, že se nám život se zakrslým králíčkem bude líbit.

  1. Dobrý den,
   na pročesávání bych vám doporučila hřeben s rotačními zuby, který je šetrný k srsti a králíčka tak česání nebude bolet. Výborný je také furminátor. Jeho výhodou je, že rychle a snadno odstraňuje podsadu a uvolněné chlupy. Na závěr používáme jemný kartáč, s kterým králíčka ještě jednou učešeme.

   Co se týká klece, tak jste zvolili správnou velikost. Králík by měl mít klec minimálně o velikosti 100x50x50 cm. Tady platí, čím větší klec, tím lepší. I přesto je důležité, aby byl králík aspoň 4 hodiny denně mimo klec a mohl se tak proběhnout. Krmivo od JR Farm Grainless je jedno z nejlepších krmiv, které můžete vašemu králíčkovi dát, protože patří do bezobilných krmiv. Tato krmiva králíček snadno tráví a nezatěžují mu střeva jako to je na rozdíl od krmiv s obilovinami. Předpokládám, že si pojedete pro malého králíčka. Pro něj by bylo nejlepší JR Farm Grainless Junior Complete. Po dokončeném 6. měsíci podáváme už jen JR Farm Grainless Complete.

   Přeji vám, aby se vám králíček líbil a byl hodný. Jsou to opravdu úžasná zvířátka. 😊

 3. Dobrý den,
  již jsem psala, o tom že jsme přišli o našeho králíčka, jsou to tři týdny. Myslím si, že si snad pořídím nového, ale
  zatím je to brzy, moc se mi po té mojí králiččí holčičce stýská. Takže po těch v nabídce chovatelů, nebo zverimexů jen smutně pokukuji.
  Chtěla bych se zeptat je lepší pořídit si králíka od chovatelské stanice nebo ze ZOO obchodu?
  Chovatelské stanice mi totiž připadají až nafoukané se svými požadavky na zálohy a rezervace na internetu,bez
  osobního kontaktu s králíčkem. Vlastně ho koupíte a přivezou vám ho domů, aniž byste ho kdy viděla osobně.
  A obchody v současnosti nabízí králíčky minimálně. Třeba Hornbach prodej králíčků zrušil úplně.
  Takže od chovatele nebo ze zverimexu?
  Ahoj a děkuji.

  1. Dobrý den,
   já jsem jednoznačně pro pořízení králíčka z chovatelské stanice a to z několika důvodů. Z většiny zverimexů jsem totiž zklamaná. Když si tam pořizujete králíčka, tak se o něm nedozvíte téměř nic a neví to ani paní prodavačky, což je dost smutné a přitom zásadní. Nedokáží Vám tam říct, kdy se králíček narodil, kdo byli jeho rodiče, odkud je a jestli je přeléčený proti kokcidióze. Dokonce mnohdy nepoznají ani pohlaví či plemeno. Často se do zverimexů dostávají ještě v době, kdy by měli být u matky z důvodu, aby byli co nejmenší a nejroztomilejší. Neříkám, že se to týká všech zverimexů, ale většinou to tak bohužel je.

   Ano, Hornbach zrušil prodej zvířatek, už je to tak 2 roky. Teď tam mají pouze rybičky. Tehdy když jsme si tam pořizovali Ňufíčka, tak nám o něm řekli pouze přibližný datum narození a odkud je. Jestli je přeléčený proti kokcidióze, tak to už tam nikdo nevěděl. Dnes bych koukala pouze po chovatelských stanicích.

   Co se týká chovatelský stanic, tak bych koukala pouze po těch, které jsou zaregistrované u Českého svazu chovatelů. Králíčci z těchto stanic jsou plně socializovaní, zvyklý na běžný ruch domácnosti, umějí chodit na záchůdek, jsou přeléčeni na kokcidiózu, krmeni jsou kvalitním senem a granulemi. Při koupi zákazník dostává do začátku granule a seno, na který je králíček zvyklý. Dále dostáváte PP či VP na králíčka.

   Každá chovatelská stanice by vám měla umožnit králíčka vidět! Rezervace a zálohy jsou běžné při kupování zvířátek od chovatelů. Je to z důvodu, že každý prodejce chce být nějakým způsobem chráněn. Co vidím jako nevýhodu chovatelských stanic je delší čekací lhůta na králíčka oproti zverimexu, kde jen vejdete a za 5 minut už odcházíte s novým mazlíčkem.

   Mám dobré recenze na chovatelské stanice Penegrimus (Mladá Boleslav) a Z kouzelného kopce (Třtice u Rakovníka). Odkazy najdete na našich webových stránkách.

   Doufám, že jsem vám ulehčila rozhodování a přeji vám ať najdete toho správného králíčka pro vás 🙂

 4. Dobrý den,
  v neděli nám zemřela králičí holčička, byly jí necelé čtyři roky.
  Pan MVDr. nevyléčil její zánět.
  Neumím se s tím vyrovnat. Chybí mi moc.
  Jaká je průměrná délka života králíčka?
  A tato holčička byla také z Hornbachu, a také se líbila na první pohled.
  Ahoj a děkuji.

  1. Dobrý den,
   je mi moc líto vašeho králíčka. Vím, jaké to je přijít o králíčka. Náš první králíček Huňáček zemřel ve 2 letech na mrtvici. Tehdy nám pan veterinář řekl, že je to nejspíš z důvodu, že králíčci jsou přešlechtěný a tím pádem náchylnější k různým chorobám. Tehdy jsme se s tím také špatně vyrovnávali a museli jsme si okamžitě pořídit dalšího. Odborná literatura uvádí průměrný věk 6 – 9 let. Někteří se mohou dožít až 12ti let.

 5. Dobrý večer, prosím o radu. Večer jsem naší králindě stříhala drápky a mamka ji neudržela a já jsem jí nechtěně utrhla drápek. Nebo spíš jsem ho svlékla. Tekla ji trošku krev a teď je celá špatná. Musí jí to chudinku maličkou strašně bolet!!! Nehrozí jí teď nějaká infekce? Nebo čím jí to mám léčit? Nebo radši jít na veterinu? Jsem z toho špatná, ještě nikdy se mi to nestalo!

  1. Dobrý den,
   ano, tato situace je pro králíčka bolestivá a nepříjemná. Konec drápku má teď velmi citlivý. Postižený konec drápku pravidelně ošetřujte dezinfekcí (např. Betadine, kterou seženete v každé lékárně) dokud nebude rána zatažená. Budete ji tak udržovat v čistotě. Pokud by drápek ještě trochu krvácel, můžete použít přípravek Akutol Vet Spray, což je obvaz ve spreji, který aplikujete přímo na postižené místo. Výhodou přípravku je, že zabraňuje proniknutí cizorodých látek z vnějšího prostředí. Přípravek seženete na internetu, v lékárně, kde prodávají i veterinární přípravky, ve zverimexu nebo u veterináře. Pokud by se stav králíčka zhoršoval, rána se nehojila, králíček by nedošlápnul na postiženou tlapku, zajděte ihned k veterináři. Přeji brzké uzdravení 🙂

 6. Dobrý den, ujali jsme se králičí samice 2,5 roku, první tři týdny mazlivá, hodná, čistotná. Najednou obrat o 180 stupňů, syčí, nevrlá, pořád hrabe v rozích, všechno plátěné trhá, plachá, nenechá na sebe sáhnout, už i kousla dceru, jsme z toho nešťasný, asi tím jarem, falešná březost, nevím, hledám informace jak dlouho to může trvat nebo čím jí pomoct. Děkuji

  1. Dobrý den,
   králičice bývají velmi náladové vlivem hormonálních změn. Důvodem proč se tak chová, by mohlo být, že se chce pářit. Pokud by takové chování trvalo delší dobu, řešením by bylo ji nechat připustit. Poté by se měla zklidnit. Připouštět samici se však doporučuje do 3 let. Pokud však mláďata nikdy neměla, tak už připouštění nedoporučuji. Co pomůže vždy, je kastrace. Po kastraci se králíček zklidní a bývá i mazlivější.

   1. Moc děkuji, už mi přijde lepší, je i přítulná, ale když jí chceme dostat do klece nebo sundat z gauče (kam nesmí) vyjíždí po nás a kouše, už kousla i dceru a měla jsem co dělat, aby ubránila před manželem, který už chystal pekáč. 😀

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *