Ňufíčkova poradna

Ňufíčkova poradna je online poradna pro zakrslé králíčky, které něco trápí a nevědí si s tím rady ani oni, ani jejich chovatelé. Pokud hledáte to správné krmivo a pamlsky, napište mi a já se s vámi rád podělím o své zkušenosti. Anebo chcete poradit, proč je váš zakrslý králíček poslední dobou bez nálady a bez chuti k jídlu? Ňufíčkova poradna je pro vás tím pravým místem, kde požádat o radu. Nebojte se a napište nám, jsme první online oficiální poradna pro zakrslé králíčky!

Pro rady a dotazy se přidejte do FB skupiny, kde vám rádi všichni poradí. 

Komentáře

 1. Dobrý den,
  záleží hlavně na tom, jestli váš králík vůbec nějakou podestýlku chce. Poznáte to podle toho, že je podestýlka všude kolem, králík jí nahrabe někam do rohu a pak leží na dně. Když máte pro něj záchod, tak ani žádnou mít nemusí. Náš králík žádnou nemá, protože právě dělal to, viz. výše. Nejdříve jsme používali klasické dřevěné peletky, pak jsme přešli na Asan, ale bylo to furt stejný. Náš teda leží v kleci na linu, v patrech má koberce a ještě pro něj máme pelíšek. Ten Asan je když tak lepší, protože nepráší a je hypoalergenní. Rozhodně nedoporučuji používat seno jako podestýlku.

 2. Dobrý den,
  Králíčka bych radši nechávala doma. Cestování je pro ně stresující a být část dne v přepravce není vhodné a jí by se to určitě nelíbilo. A jestli by si zvykla a byla spokojená, tak to si myslím, že ne. Králík je nejvíc spokojený doma a ve své kleci, prostě v prostředí, kde to zná a tím pádem se cítí i bezpečně.
  Vůbec se nemusíte bát, že by vám doma prochladla. My také někdy vypínáme topení, když nejsme doma a náš králík ještě nikdy nastydlý nebyl. Nižší teploty jim navíc nevadí. Je fajn, když má něco v čem se může zachumlat. Další pro je, že by nebylo dobré každý den vystavovat králíka rozdílným teplotám, když vycházíte z domu, kde je teplo, ven, kde mrzne a zase zpátky. To by z toho taky mohla mít šok.

 3. Dobrý den, máme zakrslého beránka, je živý, temperamentní, moc milý. Chtěla bych se zeptat, jakou podestýlku preferujete? Používám Asan, ale ten je všude po pokoji, jiný kočkolit je cítit. Máte radu jaká podestýlky je nejlepší? Králíček má trochu delší srst.

 4. Dobrý den,
  Chtěla bych poprosit o radu. Jelikož bydlíme s přítelem v domě, kde se topí pouze kamny, tak řešíme jeden problém. Když ráno před prací zatopíme, teplo vydrží jen pár hodin a pak prudce klesá teplota dolů, až třeba na 12 stupňů. Jelikož máme doma králíka, tak se bojím aby mi neprochladla. Má sice přes klec danou deku, bok je volný kvůli vzduchu, v kleci má hromadu sena a deku v pelíšku. Ale obávám se když příjdou mrazy. Myslíte, že je vhodné brát králíka v přepravce každý den do práce? Pracuji v kanceláři kde je teplo, klid a občas by se mohla proběhnout. Jde mi o to jestli to cestování pro ni nebude moc stresující, popřípadě je možné, že by si zvykla?
  Děkuji za každou radu 🙂

 5. Dobrý den,

  pokud králíček na léčbu nereaguje, zkusila bych navštívit jiného veterináře a to nejlépe takového, který se zaměřuje na králíky – drobné savce.
  Dělal váš veterinář nějaké speciální vyšetření? Králíček by potřeboval udělat výtěr a kultivaci. Mohlo by se jednat např. o infekční pasteurelózu – zánět horních cest dýchacích. výtěrem se diagnóza potvrdí či vyvrátí. Je potřeba určit diagnózu co nejdříve.

  Pokud nezabere léčba od veterináře můžete zkusit např. veterinární přípravky Kingvet, který působí příznivě na sliznici dýchacích cest a Imunovet, což je vlastně přírodní antibiotikum. Dají se zakoupit i na internetu.

  Rýmu by mohl mít také z alergie. Problém dělá např. seno, které se vyměňuje za bezprašné. Dále třeba jestli má podestýlku, tak zvolit takovou, která je hypoalergenní. Některým může vadit např. prach v bytě.

 6. Dobrý večer, měla bych dotaz ohledně zakrslého králíčka. Jsou mu 4 roky a od února letošního roku má rýmu a těžce, jakoby astmaticky odkýchává. Kolem nosu má zaschlé hleny, které mu několikrát denně čistím Nasivinem pro kojence do 1roku, co mi poradil veterinář z našeho města, který mu už letos předepsal 3x atb., avšak bez efektu. Králiček spí mimo klec, kde má svůj pelíšek, nebo si vyskočí na židli u stolu a tam taky přespává. Do klece chodí pouze doleva čůrat, doprava kadit, jak si sám zvolil. Je velice přítulný, mazlivý a nemá problémy s potravou ani vyprazdňováním, nejraději krome sena a syrové mrkve, kapie aj. si také pochutná na jitrocelu, lístku pampelišky z naší zahrady nebo i přesličku. Poraďte mi prosím, jak mu pomoci, aby tak těžce neodkýchával. Nos má stále vodnate mokrý a ucpaný, kterýse mu uvolní otřením kapkami, ale stále bez efektu, odkýchne i 10x po sobě. Děkuji moc za odpověď, Jitka

 7. Dobrý den,
  jak správně ochladit králíčka najdete v našem článku pod tímto odkazem: https://domacikralicek.cz/ochlazeni-v-lete/. Čumáček rozhodně nenamáčíme. Tím králík totiž dýchá a nesmí se mu tam dostat voda a navíc se jim to nelíbí, když jim někdo šahá na čumáček. Od studené lahve králíček určitě nenastydne, když už se mu to nebude líbit a bude ho to studit, tak se tulit přestane. Náš Ňufíček se ke studené lahvi vůbec nechce tulit. My jenom otíráme ouška z vnějšku.

 8. Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat, jak efektivně králíčka ochladit. V letních vedrech se nám to nedaří. Namáčíme mu ouška a čumáček. Někde jsem četla, že se mu může dát PET lahev se studenou vodou a on se k ní přitiskne. Bojím se, aby se nenastydl. Máte s tímto zkušenost?

 9. Dobrý den,
  radši bych samečka přemístila do samotné klece a samičku nechala v klidu s mláďaty, aby nedošlo k dalšímu páření. Pokud si již v budoucnosti nepřejete mláďata, nechala bych oba králíčky vykastrovat. Kastraci je nejlepší provést u obou najednou. Kastraci bych doporučila provést zhruba tak po měsíci po odstavu mláďat. Mláďata se odstavují v 8 – 10 týdnech. Čím víc bude samička odpočatá po mláďatech, tím líp. Po té budou moc být králíčkové opět spolu pohromadě.

 10. Dobrý den,
  toto chování králíčka je naprosto normální a souvisí s pohlavním pudem a teritorialitou. Buď mu můžete pořídit nějakého plyšáka (zhruba stejně velikého jako je on), aby se na něm vyřádil anebo ho nechat vykastrovat. Kastrace by měla králíčkovo chování změnit a měl by být více mazlivější. Králíci se snadno vylekají, ale to by nemělo takto ovlivnit chování. Většinou se králíček rychle vzpamatuje.

 11. Dobrý den ,
  zakoupili jsme ve zverimexu dva zakrslé králíky s tím , že to jsou obě samičky a z jedné se nám vyklubal samaček . Bohužel jsme to zjistili , až když si jedna samička postavila hnízdo a má tam mladé . Můžou být všichni spolu nebo musím samečka od mladých oddělit . Zatím je tam všechno v pohodě .

 12. Dobrý den,

  Máme 8 měsíčního samečka, byl to až doted hodný mazlík, nechá se i chovat, olizoval nás, ale ted naskakuje na ruku a začal vyjíždět i po ruce. Stalo se to až ted po víkendu kde dostal šok v ohrádce od psa. Lekl se ho a musela jsem dědu poprosit aby psa zavřel. Asi se hodně vylekal. Ted když jsme přijeli domu rano sem mu dala granule a mrkev to byl v pohodě začal mi naskakovat na ruku. No a pak mi asi 3x vyjel po ruce. Ted se ho bojím pohladit. Prosím o radu jak postupovat aby toto králíček nedelal?

  Děkuji

 13. Dobrý den,
  Mléko určitě nepodávat. Na podporu laktace stačí trocha ovesných vloček. Jestli na ně samice není zvyklá, tak první den podat pouze 1 čajovou lžičku a přitom kontrolovat, zda z toho nemá průjem. Pokud mít průjem nebude, můžete podávat 1 polévkovou lžíci denně. Jinak platí podávat kvalitní krmivo, seno, zeleninu a dostatek vody.

 14. Dobrý den mám dotaz dnes nám vrhla malé králíčky ,zeptám se jen čím samičku krmit aby měla vše pro své mladé zda podávat mléko ředěné či nikoli

 15. Dobrý den,
  Chování králíčka se změnilo nejspíš pubertou. Někteří králíčci zní vyrostou, některým to už zůstane. Čím víc se v tomto období poleví výchova a králíčkovi se vše odpouští, tím je ještě víc divočejší. U samiček jsou navíc výkyvy nálady vlivem změnou hormonů. Hormony mají také na svědomí to, že si králičice myslí, že je březí.
  Na 100% to říct nemůžu, ale chování by se mělo změnit a králíček by měl být mazlivější. Kastraci také doporučuji jako prevenci vzniku rakovinného bujení a vzniku cyst.

 16. Dobrý den,chtěla bych se zeptat.Mam asi rok starou samicku.Jako miminko byla užasna se psi vychazela mazlila se prostě zlatíčko.Tak to bylo asi do pul roku,ale ted?dube, vrčí,a když běha po bytě tak se pak vubec neda pohladit nic.Když si ji chovám tak je v pohodě.Má asi po 4 falešnou březost.Dnes budu volat na veterinu ohledně kastrace.Mohlo by to pomoct?děkuji za odpověd

 17. Dobrý den,
  musíte dát králíčkovi čas, aby se zaklimatizoval a našel si k vám cestu. Nevím, jak moc vás okusuje, ale kousat by určitě neměl. Když kousne, tak by mělo pomoct mu říct důrazně třeba Ne! a dát ho ihned do klece.
  To že trousí bobky a čůrá všude možně je způsobené špatnou nebo polevenou výchovou. Tohle začíná králík dělat v pubertě a když k tomu navíc poleví výchova, je těžké ho to odnaučit. To čůrání se podle mě odnaučuje líp než, že všude nechává bobky. Po každé když to udělá tam, kam nemá, je to stejné jak s tím kousáním, tak ho dejte do klece. Bobečky po něm vždy okamžitě seberte a dejte mu je do klece do záchodu, přitom je důležité, aby to králík viděl a naučil se kam to patří. Důležité je, aby králík měl záchod v kleci vždy čistý. Když nebude čistý, tak vám tam chodit nebude a bude dělat potřebu mimo klec z důvodu, aby si to doma nezašpinil. Pokud i to nezabere, všímejte si kam králík chodí čůrat, třeba do nějakého rohu a tam mu dejte druhý záchod nebo podložku pro psy.
  Seno je pro králíka důležité a mělo by obsahovat 80% jeho jídelníčku. Seno obsahuje spoustu vlákniny, kterou králík potřebuje pro správnou činnost střev a na obrušování stoliček. Můžete ho to zkusit naučit, aby ho jedl, ale moc šancí tomu nedávám. Granule jsou pro něj totiž chuťově zajímavější. Zkuste mu koupit nějaké lepší seno, doporučuji Pana Malinu nebo seno od JR Farm. Zkuste mu nejdřív dát maličko granulí a k tomu hodně sena a po čase uvidíte. Seno přidáváme postupně, aby králíkovi vonělo. Jinak když se nepodaří, tak mu dávejte granule, ale pouze bezobilné. Např. granule Beaphar Nature obsahují 75% sena. Je spousta králíků co nejí seno. Nezapomínejte také na bylinky, teď v létě může i trávu, nějaké větvičky na hlodání např. z jabloně, hrušně.

 18. Dobrý den,
  okamžitě navštivte veterináře. Kralík bez vody dlouho nevydrží. Nejdřív mu zkuste podat vodu injekční stříkačkou a pak ihned na veterinu. Mohlo mu něco uvíznout v krku např. kus ruličky od toaletního papíru, vlákna od plyšáka. Nebo by to mohl být i příznak nějaké infekční choroby.

 19. Potrebujeme poradit. Mame asi 2 leteho zakrsleho kralika a prestal nam pit nevite co by mu mohlo byt?

 20. Dobrý den,
  převzali jsme ročního králíčka po rodině s alergiky, nějak si na sebe nemůžeme zvyknout, králíček nás pořád okusuje (mimo klec), stále trousí bobky po celém bytě a učůrává, nevím zda je to výchovou od předchozích majitelů a je nějaká šance, že se to zlepší?! Údajně nebyl vůbec zvyklý pobývat mimo klec a momentálně se mu to zřejmě natolik líbí, že nechce po vypuštění zpět. Dalším problémem je, že mu nikdy nedali seno, jen granule a on už nic jiného ani nechce žrát…mám teda pokračovat v krmení bez sena? Děkuji moc za radu.

 21. Dobrý den,
  hlavní je, aby měl neomezený přísun sena a vody. Granulí samozřejmě taky, ale hlídejte, zda k tomu jí i seno. Granule králíkům chutnají víc než seno, takže by se mohlo klidně stát, že by přestal jíst seno a znovu ho naučit na seno je těžké a většinou i neúspěšné. Granule doporučuji pouze bezobilné a pro mláďata je vhodná verze junior. Seznam vhodných granulí najdete na naší webové stránce.
  Králík podestýlku vůbec nepotřebuje a pokud ji bude mít, tak ji bude vyhrabávat, aby na ní nemusel ležet. Nejlepší je žádnou nemít a dát mu do klece třeba pelíšek nebo kus koberce/deky. Podestýlku/pelety dávejte pouze do záchodu pokud nemáte záchod na vodu s roštem.
  Seno patří jedině do jesliček. Jako podestýlku nedáváme opět z důvodu, že by na seně stejně neležel a místo aby chodil na záchod, tak by potřebu vykonával na tom seně.
  Králík by měl vypít do 100ml/kg/den a z pítka pít určitě bude umět. S pítkem bývají často problémy. Mohou protékat, zanášejí se a plastová pítka mi nepřijdou zrovna nejvhodnější. Lepší mi přijdou misky. Ve zverimexech prodávají misky s úchytkami na klec, takže se nemůže stát, že králík misku převrhne. Náš králíček chtěl vždycky hodně napít, proto do pítka furt kousal a přitom se mohl ulízat 😀.

 22. Dobrý den,
  bez podrobnějšího popisu a fotografie těžko říct o co se jedná. Je pupínek ve formě strupu nebo je vyplněný hnisem/vodou? Doporučuji sledovat pupínek a sledovat i králíka celkově – zda se např. neškrábe nebo neklepe hlavou a také kontrolovat uši zevnitř. Pokud by se vám cokoliv nezdálo, navštivte co nejdříve veterináře.

 23. Dobry den,dnes jsem poridila kralicka ze zverimexu.stari nevim.pani mi dala granule a seno.granuli ma mit pey stale neomezene mnozstcvi.jako podestylku mi dali takove mekke kousky s aloe vera je to pry lepsi nez hobliny.mam mu ti seno dat na tu pidestylku vsuce po cele kleci nebo jen kus sena.a jeste kolik by mel vyput vody.mam pitko a bude z neho umet nebo jak ho naucit
  Dekuji za rady

 24. Dobrý den,
  ano, mláďata mají mít větší přísun granulí oproti dospělým králíkům. Více granulí mu můžete dávat pouze pokud vám králík jí i seno.
  Jakmile si králík navykne pouze na granule, bude těžké až neúspěšné ho přeučit na seno. Granule mu totiž chutnají víc než seno.
  Správně by měl dostat ráno a večer granule a zeleninu a k tomu mít nepřetržitý přísun sena a vody.
  Co se týká dávky, krmila bych podle krmného návodu. Na obalu jsou spočítané dávky podle plemene a hmotnosti králíka. Po čase sama poznáte, zda to vašemu králíčkovi stačí nebo potřebuje dosypat či ubrat. Dávka odpovídá pouze pokud má králík navíc seno. Pokud krmíme i zeleninou, tak doporučenou dávku granulí snižujeme.
  Krmíme pouze bezobilnými granulemi!

  V dospělosti má vypadat jídelníček následovně: 80% sena, bylinek a listové zeleniny, 10% zeleniny, 5% granulí a 5% ovoce.

 25. Dobrý den,
  mám doma králíčka, kterému jsou 3 měsíce, a nejsem si jistá , zda mu dávám tolik granulí, kolik bych měla. Chtěla bych se Vás tedy zeptat, kolik granulí za den mu mám do mističky dávat. Dávám mu jednu velkou hrst ráno, menší po obědě a jednu večer (dno misky je celé plné). Někde jsem četla, že mláďata mají mít neomezený přísun granulí.
  Děkuji za odpověď,
  Adéla.

 26. Dobrý den,
  Důvodem proč po sobě jdou je ten, že nová králinda narušila teritorium té starší, která už ho má pouze za své a je už zvyklá být sama. Není to zrovna ideální situace. Záleží také na věku té králindy, kterou jste našli. Pokud je to mládě, tak by se mohlo podřídit té starší.
  Králičice musíte chovat ve 2 klecích. Důležité je, aby každá měla svůj vlastní záchod, pítko, misku, prostě aby ta nová králičice měla všechno svoje nové. Můžete zkusit dát klece k sobě, aby na sebe mohly koukat. Pokud bude vše v pořádku, můžete je zkusit pustit pod dozorem někde na neutrální půdě, v nějaké jiné místnosti než jsou klece. Pokud to nebude fungovat, tak je lepší chovat je odděleně ve 2 místnostech.

 27. Dobrý den,
  pod tímto odkazem naleznete všechna vhodná krmiva, https://domacikralicek.cz/bezobilne-granule/. Tato krmiva jsou bezobilná a pro králíka lépe stravitelná na rozdíl od obilných granulích jako je např. Nutrin. Po takových granulích mohou mít králíci zdravotní problémy. Určitě vám doporučuji verzi junior kvůli vyššímu obsahu proteinů.

  Kastrace se doporučuje od 6 měsíců.

 28. Dobrý den, prosím o radu, máme dvě králindy, jednu starší cca 4 roky tedík a druhou jsme našli u popelnice v krabici, už je taky naše, ale holky po sobě jdou……je nějaká šance je dát dohromady? Děkuji Radka

 29. Dobrý den.Prosím o radu jaké granulky koupit pro Teddyho králíčka.Jsou mu 4měs.Chovatelka od které ho máme nám prodala ještě 5kilo granulek které mě už dochází a nevím jaké mu vybrat.Koupila jsem Nutrin ale je prý nevhodný.Ještě jedna otázka kdy je vhodné králíčka kastrovat.Děkuji za odpověď

 30. Dobrý den,
  jestli to už trvá takhle dlouho, tak bych spíš problém viděla někde jinde. Není třeba králíček v pubertě? V té době se jeho chování může změnit. Pokud už u něj puberta proběhla a chování se nelepší, tak se doporučuje kastrace. Po ní se králíček zklidní a je mazlivější.

 31. Dobrý den,
  co nejdříve bych zašla opět na veterinu s tím, že se to nelepší. Pokud nezabírá ophalmo-septonex, tak to bude chtít něco silnější, např. se používá ophtalmo – framykoin, což je mastička, která obsahuje antibiotika. Avšak záleží na diagnóze a indikaci veterináře. Okolí očí doporučuji pravidelně otírat kapesníčkem, aby se chlupy tolik neslepovaly.

  Přeji králíčkovi brzké uzdravení.

 32. Dobrý den, mám doma 3 letou samičku. Poslední asi tři měsíce jí stále vytéká něco z očí, ale hnis to není. Jak jí to vytéká z oka, slepují se jí chlupy okolo očí a poté si to škrábe až na kůži. Veterinář nám doporučil opthalmo-septonex, ale ten vůbec nepomáhá a proto Vás prosím o radu. Děkuji, Petra.

 33. Děkuji za rady,snad se mi to ty usaky malé podaří naučit.. Nojo jenže od toho incidentu s veterinarem je to už skoro půl roku a furt ho to nepreslo :/

 34. Dobrý den,
  Záleží na věku ušáka. Čím je králíček menší, tím se učí snadněji. Samozřejmě i starší králík se to zvládne naučit. Každopádně to chce spoustu trpělivosti.

  Většina králíků ráda spí na záchodě, dokonce i ten náš. Nevím, jaký máte záchod, my používáme s roštem, do kterého pouze nalijeme vodu a navrh dáme rošt. Náš ušák už na něm tolik nespí, jako když jsme měli klasický záchod a dávali do něj pelety. Můžu ho opravdu doporučit. Navíc má takovou karabinku, tak ho krásně připnete ke kleci a králík pak s ním nikam necloumá.

  Jakmile udělá králíček svoji potřebu kam nemá, musíme mu dané místo nechat očuchat a hned ho za to potrestat. Důležité je, aby králík věděl za co je káraný. Za trest ho vezmeme a dáme ho do klece na záchod, aby si uvědomil, že to nemá dělat. Dobré je mít doma alespoň 2 záchody. Jeden dát do klece a druhý někam v bytě nejlépe do rohu. Ne každý králík když je puštěný chodí na záchod domů do klece, protože si to tam nechce znečistit. Místo druhého záchodu lze také používat podložky pro psy. Pokud chodí na místo, na které nechceme aby chodil, je toto místo nutné nějak zabarikádovat. S tímhle problémem také souvisí čistota jeho záchoda. Když ho bude mít hodně počůraný a pobobkovaný, tak na něj chodit nebude a bude vyhledávat jiná čístá místa, proto záchod čistíme co nejčastěji. Samozřejmostí je králíka chválit, když se vyčůrá tam kam má.

  K druhému dotazu. Špatně ustřihnutý drápek je pro králíka velmi bolestivý. Bolí ho to i při pohybu. Pokud se správně hojí, tak se rychle uzdraví a určitě ho to přejde. Nechte ho odpočívat a netlačte na něj.

 35. Dobrý den,
  Pokud se králíček takto chová, znamená to většinou, že se vás bojí. Také záleží na situaci, z dotazu nevím, kolik je králíčkovi let a odkud ho máte.

  Pokud máte malého králíčka (mládě) z chovné stanice nebo ze zverimexu: Králíček je u vás v novém a cizím prostředí, na které by si měl však rychle zvyknout.

  Pokud máte králíčka koupeného od jiného majitele a králíček je už starší: Na nové prostředí si zvyká těžce a také velký vliv tam hraje to, jak se k němu chovali předchozí majitelé.

  K ochočení je důležité postupovat pomalu. Králíček ve vás musí mít důvěru. Pokud přistupuje ke králíčkovi, musíte k němu pomalu a mluvit na něj mírným hlasem. Nejlepší cesta, jak si k vám získat důvěru, je přes jídlo. Zkuste např. místo toho, abyste mu dali jídlo do misky, krmit ho z ruky. Přitom ho můžete hladit a chválit. Také ho lákat na pamlsek, a když k vám přiběhne, tak mu ho dát a znovu chválit.
  Také je dobré ho nechat pobíhat v místnosti kde má klec a nechat ji otevřenou, aby se mohl vrátit. Tam má totiž pocit bezpečí.

  Někteří králíci také nemají rádi, když se jim uklízí klec v jejich přítomnosti.

  Pokud se situaci nezlepší, je tady ještě možnost kastrace. Po ní se králíček stává mazlivější.

  Přeji vám, aby si k vám králíček brzo získal důvěru.

 36. Dobrý den, jak mám pořádně naučit usaka chodit na záchod? Nějak se mi nedaří ho to naučit,udělal si z toho spací místo a furt ho někam přesouvá.
  A potom jak získat zpět jeho důvěru? Poprvé jak jsme byli na veterine tak mu doktor špatně ustrihl drápky a on od té doby se pomalu nenechá ani pohladit a vůbec se nechce mazlit. Děkuji

 37. Dobrý den, máme samečka, cca 14 dní.. Po bytě chodí volně, vše zkoumá, ale nás se bojí.. Sotva se přiblížíme, hned uskakuje a utíká jinam, nenechá na sebe sáhnout, když k němu přiblížím pomalu ruku na očichání, utíká pryč.. Poradíte, jak ho ochočit? Děkuji

 38. Dobrý den,
  králičí puberta probíhá ve 3 až 7 měsících, avšak některým králíčkům může vydržet napořád. Změna nálad je pro samice typická. I samice si mohou značkovat své teritorium močí, typičtější to je však u samců. To ucvrkávání jak popisujete se mi nelíbí. Králíci při značkování obvykle zanechávají víc než malou skvrnu a mokré chloupky by neměly mít. Pro jistotu bych zašla za veterinářem. Mohlo by se jednat např. o zánět močového měchýře či močové kameny. Příznakem jsou ztráta chození na toaletu, hustá moč, krev v moči, mokré a podrážděné okolí genitálií. Doufám, že králíček bude brzo v pořádku.

 39. Dobrý den, prosím o radu. Máme králičí holčičku, v dubnu jí byl rok. Vždy byla přítulná a mazlivá, velmi dobře se s námi zžila, sama si chodila pro pohlazení, nikdy nikoho nekousla a stal se z ní velký mazel naší rodiny. Poslední tři týdny se ale změnila, vrčí na nás, když ji dáváme jakékoliv jídlo, vyjede a kousne, navíc ucvrkává (dosud byla velmi čistotná a naučená na záchod), stačí si ji vzít do náruče a zanechá malou skvrnu moči, stejně tak v kleci či na pohovce, v podstatě má nyní neustále mokré chloupky na zadečku. Nevím zda se jedná o nějaké puberťácké období, které přejde, nebo zda může mít nějaký fyzicky problém, který vyžaduje veterináře. Prosím, jaký je Váš názor? Děkuji! Petra

 40. Dobrý den,
  na pročesávání bych vám doporučila hřeben s rotačními zuby, který je šetrný k srsti a králíčka tak česání nebude bolet. Výborný je také furminátor. Jeho výhodou je, že rychle a snadno odstraňuje podsadu a uvolněné chlupy. Na závěr používáme jemný kartáč, s kterým králíčka ještě jednou učešeme.

  Co se týká klece, tak jste zvolili správnou velikost. Králík by měl mít klec minimálně o velikosti 100x50x50 cm. Tady platí, čím větší klec, tím lepší. I přesto je důležité, aby byl králík aspoň 4 hodiny denně mimo klec a mohl se tak proběhnout. Krmivo od JR Farm Grainless je jedno z nejlepších krmiv, které můžete vašemu králíčkovi dát, protože patří do bezobilných krmiv. Tato krmiva králíček snadno tráví a nezatěžují mu střeva jako to je na rozdíl od krmiv s obilovinami. Předpokládám, že si pojedete pro malého králíčka. Pro něj by bylo nejlepší JR Farm Grainless Junior Complete. Po dokončeném 6. měsíci podáváme už jen JR Farm Grainless Complete.

  Přeji vám, aby se vám králíček líbil a byl hodný. Jsou to opravdu úžasná zvířátka. 😊

 41. Dobrý den,
  Chtěla bych se zeptat jaký hřeben/kartáč by byl vhodný na teddy králíčka? Máme ho už zarezervovaného v chs.
  Ještě bych chtěla znát názor na tyto věci. Klec máme o rozměrech 118 cm na délku, 58/9 na šířku a přibližně 50 na výšku- klec Baldo/bunny bungallow. A krmivo máme od JR Farm Grainless. Předem děkuji za odpověď. A doufám, že se nám život se zakrslým králíčkem bude líbit.

 42. Dobrý den,
  já jsem jednoznačně pro pořízení králíčka z chovatelské stanice a to z několika důvodů. Z většiny zverimexů jsem totiž zklamaná. Když si tam pořizujete králíčka, tak se o něm nedozvíte téměř nic a neví to ani paní prodavačky, což je dost smutné a přitom zásadní. Nedokáží Vám tam říct, kdy se králíček narodil, kdo byli jeho rodiče, odkud je a jestli je přeléčený proti kokcidióze. Dokonce mnohdy nepoznají ani pohlaví či plemeno. Často se do zverimexů dostávají ještě v době, kdy by měli být u matky z důvodu, aby byli co nejmenší a nejroztomilejší. Neříkám, že se to týká všech zverimexů, ale většinou to tak bohužel je.

  Ano, Hornbach zrušil prodej zvířatek, už je to tak 2 roky. Teď tam mají pouze rybičky. Tehdy když jsme si tam pořizovali Ňufíčka, tak nám o něm řekli pouze přibližný datum narození a odkud je. Jestli je přeléčený proti kokcidióze, tak to už tam nikdo nevěděl. Dnes bych koukala pouze po chovatelských stanicích.

  Co se týká chovatelský stanic, tak bych koukala pouze po těch, které jsou zaregistrované u Českého svazu chovatelů. Králíčci z těchto stanic jsou plně socializovaní, zvyklý na běžný ruch domácnosti, umějí chodit na záchůdek, jsou přeléčeni na kokcidiózu, krmeni jsou kvalitním senem a granulemi. Při koupi zákazník dostává do začátku granule a seno, na který je králíček zvyklý. Dále dostáváte PP či VP na králíčka.

  Každá chovatelská stanice by vám měla umožnit králíčka vidět! Rezervace a zálohy jsou běžné při kupování zvířátek od chovatelů. Je to z důvodu, že každý prodejce chce být nějakým způsobem chráněn. Co vidím jako nevýhodu chovatelských stanic je delší čekací lhůta na králíčka oproti zverimexu, kde jen vejdete a za 5 minut už odcházíte s novým mazlíčkem.

  Mám dobré recenze na chovatelské stanice Penegrimus (Mladá Boleslav) a Z kouzelného kopce (Třtice u Rakovníka). Odkazy najdete na našich webových stránkách.

  Doufám, že jsem vám ulehčila rozhodování a přeji vám ať najdete toho správného králíčka pro vás 🙂

 43. Dobrý den,
  již jsem psala, o tom že jsme přišli o našeho králíčka, jsou to tři týdny. Myslím si, že si snad pořídím nového, ale
  zatím je to brzy, moc se mi po té mojí králiččí holčičce stýská. Takže po těch v nabídce chovatelů, nebo zverimexů jen smutně pokukuji.
  Chtěla bych se zeptat je lepší pořídit si králíka od chovatelské stanice nebo ze ZOO obchodu?
  Chovatelské stanice mi totiž připadají až nafoukané se svými požadavky na zálohy a rezervace na internetu,bez
  osobního kontaktu s králíčkem. Vlastně ho koupíte a přivezou vám ho domů, aniž byste ho kdy viděla osobně.
  A obchody v současnosti nabízí králíčky minimálně. Třeba Hornbach prodej králíčků zrušil úplně.
  Takže od chovatele nebo ze zverimexu?
  Ahoj a děkuji.

 44. Dobrý den,
  je mi moc líto vašeho králíčka. Vím, jaké to je přijít o králíčka. Náš první králíček Huňáček zemřel ve 2 letech na mrtvici. Tehdy nám pan veterinář řekl, že je to nejspíš z důvodu, že králíčci jsou přešlechtěný a tím pádem náchylnější k různým chorobám. Tehdy jsme se s tím také špatně vyrovnávali a museli jsme si okamžitě pořídit dalšího. Odborná literatura uvádí průměrný věk 6 – 9 let. Někteří se mohou dožít až 12ti let.

 45. Dobrý den,
  v neděli nám zemřela králičí holčička, byly jí necelé čtyři roky.
  Pan MVDr. nevyléčil její zánět.
  Neumím se s tím vyrovnat. Chybí mi moc.
  Jaká je průměrná délka života králíčka?
  A tato holčička byla také z Hornbachu, a také se líbila na první pohled.
  Ahoj a děkuji.

 46. Dobrý den,
  ano, tato situace je pro králíčka bolestivá a nepříjemná. Konec drápku má teď velmi citlivý. Postižený konec drápku pravidelně ošetřujte dezinfekcí (např. Betadine, kterou seženete v každé lékárně) dokud nebude rána zatažená. Budete ji tak udržovat v čistotě. Pokud by drápek ještě trochu krvácel, můžete použít přípravek Akutol Vet Spray, což je obvaz ve spreji, který aplikujete přímo na postižené místo. Výhodou přípravku je, že zabraňuje proniknutí cizorodých látek z vnějšího prostředí. Přípravek seženete na internetu, v lékárně, kde prodávají i veterinární přípravky, ve zverimexu nebo u veterináře. Pokud by se stav králíčka zhoršoval, rána se nehojila, králíček by nedošlápnul na postiženou tlapku, zajděte ihned k veterináři. Přeji brzké uzdravení 🙂

 47. Dobrý večer, prosím o radu. Večer jsem naší králindě stříhala drápky a mamka ji neudržela a já jsem jí nechtěně utrhla drápek. Nebo spíš jsem ho svlékla. Tekla ji trošku krev a teď je celá špatná. Musí jí to chudinku maličkou strašně bolet!!! Nehrozí jí teď nějaká infekce? Nebo čím jí to mám léčit? Nebo radši jít na veterinu? Jsem z toho špatná, ještě nikdy se mi to nestalo!

 48. Moc děkuji, už mi přijde lepší, je i přítulná, ale když jí chceme dostat do klece nebo sundat z gauče (kam nesmí) vyjíždí po nás a kouše, už kousla i dceru a měla jsem co dělat, aby ubránila před manželem, který už chystal pekáč. 😀

 49. Dobrý den,
  králičice bývají velmi náladové vlivem hormonálních změn. Důvodem proč se tak chová, by mohlo být, že se chce pářit. Pokud by takové chování trvalo delší dobu, řešením by bylo ji nechat připustit. Poté by se měla zklidnit. Připouštět samici se však doporučuje do 3 let. Pokud však mláďata nikdy neměla, tak už připouštění nedoporučuji. Co pomůže vždy, je kastrace. Po kastraci se králíček zklidní a bývá i mazlivější.

 50. Dobrý den,
  králíček se od člověka rýmou nakazit nemůže. Králíci sice také trpí na rýmu a mají podobné symptomy jako lidé, ale mají rozdílné původce rýmy, takže se nemáte čeho obávat.

 51. Dobrý den, ujali jsme se králičí samice 2,5 roku, první tři týdny mazlivá, hodná, čistotná. Najednou obrat o 180 stupňů, syčí, nevrlá, pořád hrabe v rozích, všechno plátěné trhá, plachá, nenechá na sebe sáhnout, už i kousla dceru, jsme z toho nešťasný, asi tím jarem, falešná březost, nevím, hledám informace jak dlouho to může trvat nebo čím jí pomoct. Děkuji

 52. Ahoj Ňufíčku, mám nového králíčka a prosím o informaci, zda může králíček dostat rýmu od dítěte? Mám dcerce říct, že k němu nemá chodit?
  Děkuji

 53. Dobrý den,
  když králík začíná útočit, tak to je většinou z důvodu, že se bojí nebo má z něčeho strach. Důležité je, aby si k vám králík získal důvěru. Mluvte na něj klidným a normálním tónem hlasu, nikdy na něj nekřičte.

  Nevím, jestli má váš králík dostatek pohybu mimo klec. Pokud je králík zavřený celý den v kleci, tak je z toho nevrlý a smutný. Potřebuje dostatek pohybu a sociální kontakt. Zkuste nechat klec otevřenou, kolem dejte pamlsky, jeho hračky a třeba sám vyleze.

  Nejlepší by bylo nechat králíčka vykastrovat. Po kastraci se změní jeho povaha a králíček bude klidnější.

 54. Dobrý den, dostal jsem králíka zakrslého je mu asi cca rok a něco. Mám sním problém jak mu chci dat seno a krmení do klece tak útočí na ruce nebo cokoliv co se v jeho kleci pohne . Chápu že bráni jsi své teritorium ale jak ho chci vytáhnout abych mu vyčistil klec jak nechce vylez tak je to problém skočí po ruce ihned jak ji tam dam zkoušel sem i na pamlsek ho vytáhnout aby šel sem ale nic Prosím o radu

 55. Dobrý den,
  určitě bych to nepodceňovala a vyhledala bych co nejdříve veterináře, který králíčka vyšetří popř. udělá rentgen. U králíčků totiž dost často dochází k ochrnutí ať už z příčiny úrazu či pádu. Králíčka mějte v teple a sledujte ho, aby nožičku zbytečně nenamáhal. Věřím, že to dobře dopadne a s Ňufíčkem držíme Lilince palce..

 56. Dobrý den, včera večer jsme přiskřípli králíčkovi (Lilince) nožičku židlí až zavýskla, muselo jí to moc bolet. Jsou jí 3 měsíce.Králíček normálně jí, dokonce vyskočil na gauč a z gauče dolů, ale je vidět, že nožičku šetří, našlapuje na ni lehce a zdá se mi, že ji má i trochu větší než druhou nožičku. Je to přední levá. Když jsem ji na ni sahala tak se nechala. Mám s ní zajít k veterináři nebo mám počkat. Děkuji Lenka

 57. Ahoj, náš web je teprve v zárodku. Cílem je obsáhnout veškerou problematiku týkající se zakrslých králíčků. Články však přidáváme postupně.

 58. Ahoj zajímalo by mě jestli bude nějaký článek o krytí třeba kolik musí být samici i samcovi než je připustím jak zařídit pro samici vhodé podmínky před a po porodu prostě průběh od krytí až po odstavení králíčat jak vše probíha atd..

 59. Dobrý den,
  podle svoji zkušenosti mohu říct, že králíkovi cesta na kratší vzdálenost nedělá žádné problémy. Důležité je, aby měl vhodnou plastovou přepravku. Měla by být tak velká, aby si v ní mohl lehnout, ale zároveň mu nedovolovala žádný větší pohyb. Co se týče zimy, tak se nemusíte bát pokud přepravku zaizolujete. Na dno dejte několik vrstev ručníku nebo dek. Králíkovi nebude zima a při vykonání potřeby se moč dobře vsaje např. oproti senu. Pokud by byl větší vítr, je lepší zakrýt přední/horní dvířka ručníkem a nechat jen průduchy.

 60. Dobrý den měla bych dotaz ohledně převozu zakrslého králíčka 🙂 Kamarádka má mláde zakrslého králíčka bohužel ode mě bydlí hodinu vlakem a bojím se že by to vlakem v zimně nemuselo být ideální předem děkuji za názor či radu 🙂

 61. Dobrý den,
  když králík začíná útočit, tak to je většinou z důvodu, že se bojí nebo má z něčeho strach. Důležité je, aby si k vám králík získal důvěru. Mluvte na něj klidným a normálním tónem hlasu, nikdy na něj nekřičte!

  Když ho chceme pohladit nebo pochovat, tak k němu přistupujeme pomalu a mluvíme na něj klidným a tichým hlasem. Když něco udělá správně, tak ho pochválíme, když naopak špatně, ukážeme mu problém, aby si ho mohl prohlédnout a očichat a zdůrazníme to slovem NE. Nikdy králíčka fyzicky netrestáme! Komunikujeme s ním a zajímáme se o něj, hrajeme si s ním. Když se o něj nezajímáme, tak je pak smutný a nevrlý. Králíka pouštíme z klece každý den, čím více času je mimo klec, tím líp. Králík potřebuje dostatečný pohyb, volnost a svobodu.

  Kdyby se králík takhle choval i nadále, bylo by vhodné ho nechat vykastrovat. Kastrace se provádějí od 5.-6. měsíce. Po ní je králíček klidnější a mazlivější.

 62. Dobrý den před týdnem jsem si koupil zakrslého králíka a po týdnu začal útočit čím to muže být

 63. Ahoj,
  jakmile udělá králíček svoji potřebu kam nemá, musíme mu dané místo nechat očuchat a hned ho za to potrestat. Důležité je, aby králík věděl za co je káraný. Za trest ho vezmeme a dáme ho do klece na záchod, aby si uvědomil, že to nemá dělat. Dobré je mít doma alespoň 2 záchody. Jeden dát do klece a druhý někam v bytě nejlépe do rohu. Ne každý králík když je puštěný chodí na záchod domů do klece, protože si to tam nechce znečistit. Místo druhého záchodu lze také používat podložky pro psy. Pokud chodí na místo, na které nechceme aby chodil, je toto místo nutné nějak zabarikádovat. S tímhle problémem také souvisí čistota jeho záchoda. Když ho bude mít hodně počůraný a pobobkovaný, tak na něj chodit nebude a bude vyhledávat jiná čístá místa, proto záchod čistíme co nejčastěji. Samozřejmostí je králíka chválit, když se vyčůrá tam kam má.

 64. Jak naučit králíčka na záchod nemůžeme ho to naučit nejraději nám to dělá do postele a už nás to štve .

 65. Ahoj Hani,
  záleží kdy kýchá:
  – jestli během dne bez návaznosti na nějakou činnost; může mít zaražené stéblo v čumáčku – dojdi na veterinu
  – jestli kýchá po hrabání na toaletce, při jedení sena..; může jít o sennou rýmu/astma – pořiď si toaletku s roštem, seno bezprašné/venku vytřepat a často vysávat/vytírat. Pokud se stav nezlepší, taktéž dojdi na veterinu.

  Měj se hezky a přeji brzké uzdravení Amynce

 66. Ahoj Ňufíčku,
  prosím o radu ohledně našeho králíčka. Amynka má 6 měsíců, je zdravá veselá, ale v posledním týdnu začala kýchat. Čumáček má suchý, nevypadá, že by ji něco jiného trápilo, dobře pije i žere. Čím by to , prosím, mohlo být? Nechybí jí nějaký vitamín? Nebo mám zkusit přemístit klec, jestli na ni nějak lehce netáhne?
  Děkuji za každou radu!
  Hana

 67. Ahoj,
  jak se tvůj králíček jmenuje?

  Podle toho co píšeš, tak to bude mít jen naražené a bude v pořádku. V případě, že by např. nejedl, tak zajděte na veterinu pro analgetika.

  Děkuji, jsem rád, že se ti mé webovky líbí. 🙂
  Měj se

 68. Ahoj Ňufíčku,
  chci se zeptat a zároveň poprosit o radu. Můj králíček (cca 6 měsíců) chtěl vyskočit z klece, bohužel mu to ujelo a nejspíš si narazil přední tlapku. Nevidím, že by ji za sebou tahl. Žere, pije jako obvykle, skáče, ale míň běhá. Na tlapku si nechá sáhnout, nevidím ani žádné změny chování. Je možné, že si tlapku narazil/zlomil? V tomto případě, jak bude zvěrolékař postupovat? Děkuji za jakoukoliv radu a musím Vaše stránky pochválit, velmi se vyvedly 🙂

 69. Ahoj,
  nejprve musím říct, že mi králíčkové jsme každý originál a máme svoji povahu. Co by ve vašem případě mohlo pomoct je kastrace, po které se povaha králíčka změní. Po kastraci je králíček klidnější a taky mazlivější.

 70. Ahoj Ňufíčku,

  tvá stránka mě velice nadchla. Máme doma taky zakrslého králíčka Herkuluse. Je to rváč, a nenechá si nic líbit, a často nemá náladu nic dělat. Nemáte nějaký recept, jak na něj ? (zkoušeli jsme na něj jít s různými pamlsky, ale nic…)

  Děkujeme

Comments are closed.