Ňufíčkova poradna

Ňufíčkova poradna je online poradna pro zakrslé králíčky, které něco trápí a nevědí si s tím rady ani oni, ani jejich chovatelé. Pokud hledáte to správné krmivo a pamlsky, napište mi a já se s vámi rád podělím o své zkušenosti. Anebo chcete poradit, proč je váš zakrslý králíček poslední dobou bez nálady a bez chuti k jídlu? Ňufíčkova poradna je pro vás tím pravým místem, kde požádat o radu. Nebojte se a napište nám, jsme první online oficiální poradna pro zakrslé králíčky!

Pro rady a dotazy se přidejte do FB skupiny, kde vám rádi všichni poradí. 

Komentáře

 1. Dobrý den, máme zakrslého beránka, je živý, temperamentní, moc milý. Chtěla bych se zeptat, jakou podestýlku preferujete? Používám Asan, ale ten je všude po pokoji, jiný kočkolit je cítit. Máte radu jaká podestýlky je nejlepší? Králíček má trochu delší srst.

  1. Dobrý den,
   záleží hlavně na tom, jestli váš králík vůbec nějakou podestýlku chce. Poznáte to podle toho, že je podestýlka všude kolem, králík jí nahrabe někam do rohu a pak leží na dně. Když máte pro něj záchod, tak ani žádnou mít nemusí. Náš králík žádnou nemá, protože právě dělal to, viz. výše. Nejdříve jsme používali klasické dřevěné peletky, pak jsme přešli na Asan, ale bylo to furt stejný. Náš teda leží v kleci na linu, v patrech má koberce a ještě pro něj máme pelíšek. Ten Asan je když tak lepší, protože nepráší a je hypoalergenní. Rozhodně nedoporučuji používat seno jako podestýlku.

 2. Dobrý den,
  Chtěla bych poprosit o radu. Jelikož bydlíme s přítelem v domě, kde se topí pouze kamny, tak řešíme jeden problém. Když ráno před prací zatopíme, teplo vydrží jen pár hodin a pak prudce klesá teplota dolů, až třeba na 12 stupňů. Jelikož máme doma králíka, tak se bojím aby mi neprochladla. Má sice přes klec danou deku, bok je volný kvůli vzduchu, v kleci má hromadu sena a deku v pelíšku. Ale obávám se když příjdou mrazy. Myslíte, že je vhodné brát králíka v přepravce každý den do práce? Pracuji v kanceláři kde je teplo, klid a občas by se mohla proběhnout. Jde mi o to jestli to cestování pro ni nebude moc stresující, popřípadě je možné, že by si zvykla?
  Děkuji za každou radu 🙂

  1. Dobrý den,
   Králíčka bych radši nechávala doma. Cestování je pro ně stresující a být část dne v přepravce není vhodné a jí by se to určitě nelíbilo. A jestli by si zvykla a byla spokojená, tak to si myslím, že ne. Králík je nejvíc spokojený doma a ve své kleci, prostě v prostředí, kde to zná a tím pádem se cítí i bezpečně.
   Vůbec se nemusíte bát, že by vám doma prochladla. My také někdy vypínáme topení, když nejsme doma a náš králík ještě nikdy nastydlý nebyl. Nižší teploty jim navíc nevadí. Je fajn, když má něco v čem se může zachumlat. Další pro je, že by nebylo dobré každý den vystavovat králíka rozdílným teplotám, když vycházíte z domu, kde je teplo, ven, kde mrzne a zase zpátky. To by z toho taky mohla mít šok.

 3. Dobrý večer, měla bych dotaz ohledně zakrslého králíčka. Jsou mu 4 roky a od února letošního roku má rýmu a těžce, jakoby astmaticky odkýchává. Kolem nosu má zaschlé hleny, které mu několikrát denně čistím Nasivinem pro kojence do 1roku, co mi poradil veterinář z našeho města, který mu už letos předepsal 3x atb., avšak bez efektu. Králiček spí mimo klec, kde má svůj pelíšek, nebo si vyskočí na židli u stolu a tam taky přespává. Do klece chodí pouze doleva čůrat, doprava kadit, jak si sám zvolil. Je velice přítulný, mazlivý a nemá problémy s potravou ani vyprazdňováním, nejraději krome sena a syrové mrkve, kapie aj. si také pochutná na jitrocelu, lístku pampelišky z naší zahrady nebo i přesličku. Poraďte mi prosím, jak mu pomoci, aby tak těžce neodkýchával. Nos má stále vodnate mokrý a ucpaný, kterýse mu uvolní otřením kapkami, ale stále bez efektu, odkýchne i 10x po sobě. Děkuji moc za odpověď, Jitka

  1. Dobrý den,

   pokud králíček na léčbu nereaguje, zkusila bych navštívit jiného veterináře a to nejlépe takového, který se zaměřuje na králíky – drobné savce.
   Dělal váš veterinář nějaké speciální vyšetření? Králíček by potřeboval udělat výtěr a kultivaci. Mohlo by se jednat např. o infekční pasteurelózu – zánět horních cest dýchacích. výtěrem se diagnóza potvrdí či vyvrátí. Je potřeba určit diagnózu co nejdříve.

   Pokud nezabere léčba od veterináře můžete zkusit např. veterinární přípravky Kingvet, který působí příznivě na sliznici dýchacích cest a Imunovet, což je vlastně přírodní antibiotikum. Dají se zakoupit i na internetu.

   Rýmu by mohl mít také z alergie. Problém dělá např. seno, které se vyměňuje za bezprašné. Dále třeba jestli má podestýlku, tak zvolit takovou, která je hypoalergenní. Některým může vadit např. prach v bytě.

 4. Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat, jak efektivně králíčka ochladit. V letních vedrech se nám to nedaří. Namáčíme mu ouška a čumáček. Někde jsem četla, že se mu může dát PET lahev se studenou vodou a on se k ní přitiskne. Bojím se, aby se nenastydl. Máte s tímto zkušenost?

  1. Dobrý den,
   jak správně ochladit králíčka najdete v našem článku pod tímto odkazem: https://domacikralicek.cz/ochlazeni-v-lete/. Čumáček rozhodně nenamáčíme. Tím králík totiž dýchá a nesmí se mu tam dostat voda a navíc se jim to nelíbí, když jim někdo šahá na čumáček. Od studené lahve králíček určitě nenastydne, když už se mu to nebude líbit a bude ho to studit, tak se tulit přestane. Náš Ňufíček se ke studené lahvi vůbec nechce tulit. My jenom otíráme ouška z vnějšku.

Comments are closed.