Ňufíčkova poradna

Ňufíčkova poradna je online poradna pro zakrslé králíčky, které něco trápí a nevědí si s tím rady ani oni, ani jejich chovatelé. Pokud hledáte to správné krmivo a pamlsky, napište mi a já se s vámi rád podělím o své zkušenosti. Anebo chcete poradit, proč je váš zakrslý králíček poslední dobou bez nálady a bez chuti k jídlu? Ňufíčkova poradna je pro vás tím pravým místem, kde požádat o radu. Nebojte se a napište nám, jsme první online oficiální poradna pro zakrslé králíčky!

Rady, dotazy a připomínky nám můžete zasílát na tuto emailovou adresu: domacikralicek@gmail.com. Budeme rádi za každou zpětnou vazbu.

Komentáře

 1. Dobrý den, dostal jsem králíka zakrslého je mu asi cca rok a něco. Mám sním problém jak mu chci dat seno a krmení do klece tak útočí na ruce nebo cokoliv co se v jeho kleci pohne . Chápu že bráni jsi své teritorium ale jak ho chci vytáhnout abych mu vyčistil klec jak nechce vylez tak je to problém skočí po ruce ihned jak ji tam dam zkoušel sem i na pamlsek ho vytáhnout aby šel sem ale nic Prosím o radu

  1. Dobrý den,
   když králík začíná útočit, tak to je většinou z důvodu, že se bojí nebo má z něčeho strach. Důležité je, aby si k vám králík získal důvěru. Mluvte na něj klidným a normálním tónem hlasu, nikdy na něj nekřičte.

   Nevím, jestli má váš králík dostatek pohybu mimo klec. Pokud je králík zavřený celý den v kleci, tak je z toho nevrlý a smutný. Potřebuje dostatek pohybu a sociální kontakt. Zkuste nechat klec otevřenou, kolem dejte pamlsky, jeho hračky a třeba sám vyleze.

   Nejlepší by bylo nechat králíčka vykastrovat. Po kastraci se změní jeho povaha a králíček bude klidnější.

 2. Dobrý den, včera večer jsme přiskřípli králíčkovi (Lilince) nožičku židlí až zavýskla, muselo jí to moc bolet. Jsou jí 3 měsíce.Králíček normálně jí, dokonce vyskočil na gauč a z gauče dolů, ale je vidět, že nožičku šetří, našlapuje na ni lehce a zdá se mi, že ji má i trochu větší než druhou nožičku. Je to přední levá. Když jsem ji na ni sahala tak se nechala. Mám s ní zajít k veterináři nebo mám počkat. Děkuji Lenka

  1. Dobrý den,
   určitě bych to nepodceňovala a vyhledala bych co nejdříve veterináře, který králíčka vyšetří popř. udělá rentgen. U králíčků totiž dost často dochází k ochrnutí ať už z příčiny úrazu či pádu. Králíčka mějte v teple a sledujte ho, aby nožičku zbytečně nenamáhal. Věřím, že to dobře dopadne a s Ňufíčkem držíme Lilince palce..

  1. Dobrý den,
   podle svoji zkušenosti mohu říct, že králíkovi cesta na kratší vzdálenost nedělá žádné problémy. Důležité je, aby měl vhodnou plastovou přepravku. Měla by být tak velká, aby si v ní mohl lehnout, ale zároveň mu nedovolovala žádný větší pohyb. Co se týče zimy, tak se nemusíte bát pokud přepravku zaizolujete. Na dno dejte několik vrstev ručníku nebo dek. Králíkovi nebude zima a při vykonání potřeby se moč dobře vsaje např. oproti senu. Pokud by byl větší vítr, je lepší zakrýt přední/horní dvířka ručníkem a nechat jen průduchy.

  1. Dobrý den,
   když králík začíná útočit, tak to je většinou z důvodu, že se bojí nebo má z něčeho strach. Důležité je, aby si k vám králík získal důvěru. Mluvte na něj klidným a normálním tónem hlasu, nikdy na něj nekřičte!

   Když ho chceme pohladit nebo pochovat, tak k němu přistupujeme pomalu a mluvíme na něj klidným a tichým hlasem. Když něco udělá správně, tak ho pochválíme, když naopak špatně, ukážeme mu problém, aby si ho mohl prohlédnout a očichat a zdůrazníme to slovem NE. Nikdy králíčka fyzicky netrestáme! Komunikujeme s ním a zajímáme se o něj, hrajeme si s ním. Když se o něj nezajímáme, tak je pak smutný a nevrlý. Králíka pouštíme z klece každý den, čím více času je mimo klec, tím líp. Králík potřebuje dostatečný pohyb, volnost a svobodu.

   Kdyby se králík takhle choval i nadále, bylo by vhodné ho nechat vykastrovat. Kastrace se provádějí od 5.-6. měsíce. Po ní je králíček klidnější a mazlivější.

  1. Ahoj,
   jakmile udělá králíček svoji potřebu kam nemá, musíme mu dané místo nechat očuchat a hned ho za to potrestat. Důležité je, aby králík věděl za co je káraný. Za trest ho vezmeme a dáme ho do klece na záchod, aby si uvědomil, že to nemá dělat. Dobré je mít doma alespoň 2 záchody. Jeden dát do klece a druhý někam v bytě nejlépe do rohu. Ne každý králík když je puštěný chodí na záchod domů do klece, protože si to tam nechce znečistit. Místo druhého záchodu lze také používat podložky pro psy. Pokud chodí na místo, na které nechceme aby chodil, je toto místo nutné nějak zabarikádovat. S tímhle problémem také souvisí čistota jeho záchoda. Když ho bude mít hodně počůraný a pobobkovaný, tak na něj chodit nebude a bude vyhledávat jiná čístá místa, proto záchod čistíme co nejčastěji. Samozřejmostí je králíka chválit, když se vyčůrá tam kam má.

 3. Ahoj Ňufíčku,
  prosím o radu ohledně našeho králíčka. Amynka má 6 měsíců, je zdravá veselá, ale v posledním týdnu začala kýchat. Čumáček má suchý, nevypadá, že by ji něco jiného trápilo, dobře pije i žere. Čím by to , prosím, mohlo být? Nechybí jí nějaký vitamín? Nebo mám zkusit přemístit klec, jestli na ni nějak lehce netáhne?
  Děkuji za každou radu!
  Hana

  1. Ahoj Hani,
   záleží kdy kýchá:
   – jestli během dne bez návaznosti na nějakou činnost; může mít zaražené stéblo v čumáčku – dojdi na veterinu
   – jestli kýchá po hrabání na toaletce, při jedení sena..; může jít o sennou rýmu/astma – pořiď si toaletku s roštem, seno bezprašné/venku vytřepat a často vysávat/vytírat. Pokud se stav nezlepší, taktéž dojdi na veterinu.

   Měj se hezky a přeji brzké uzdravení Amynce

 4. Ahoj Ňufíčku,
  chci se zeptat a zároveň poprosit o radu. Můj králíček (cca 6 měsíců) chtěl vyskočit z klece, bohužel mu to ujelo a nejspíš si narazil přední tlapku. Nevidím, že by ji za sebou tahl. Žere, pije jako obvykle, skáče, ale míň běhá. Na tlapku si nechá sáhnout, nevidím ani žádné změny chování. Je možné, že si tlapku narazil/zlomil? V tomto případě, jak bude zvěrolékař postupovat? Děkuji za jakoukoliv radu a musím Vaše stránky pochválit, velmi se vyvedly 🙂

Napsat komentář