Ňufíčkova poradna

Ňufíčkova poradna je online poradna pro zakrslé králíčky, které něco trápí a nevědí si s tím rady ani oni, ani jejich chovatelé. Pokud hledáte to správné krmivo a pamlsky, napište mi a já se s vámi rád podělím o své zkušenosti. Anebo chcete poradit, proč je váš zakrslý králíček poslední dobou bez nálady a bez chuti k jídlu? Ňufíčkova poradna je pro vás tím pravým místem, kde požádat o radu. Nebojte se a napište nám, jsme první online oficiální poradna pro zakrslé králíčky!

Rady, dotazy a připomínky nám můžete zasílát na tuto emailovou adresu: domacikralicek@gmail.com. Budeme rádi za každou zpětnou vazbu.

Komentáře

 1. Dobrý den.Prosím o radu jaké granulky koupit pro Teddyho králíčka.Jsou mu 4měs.Chovatelka od které ho máme nám prodala ještě 5kilo granulek které mě už dochází a nevím jaké mu vybrat.Koupila jsem Nutrin ale je prý nevhodný.Ještě jedna otázka kdy je vhodné králíčka kastrovat.Děkuji za odpověď

  1. Dobrý den,
   pod tímto odkazem naleznete všechna vhodná krmiva, https://domacikralicek.cz/bezobilne-granule/. Tato krmiva jsou bezobilná a pro králíka lépe stravitelná na rozdíl od obilných granulích jako je např. Nutrin. Po takových granulích mohou mít králíci zdravotní problémy. Určitě vám doporučuji verzi junior kvůli vyššímu obsahu proteinů.

   Kastrace se doporučuje od 6 měsíců.

 2. Dobrý den, mám doma 3 letou samičku. Poslední asi tři měsíce jí stále vytéká něco z očí, ale hnis to není. Jak jí to vytéká z oka, slepují se jí chlupy okolo očí a poté si to škrábe až na kůži. Veterinář nám doporučil opthalmo-septonex, ale ten vůbec nepomáhá a proto Vás prosím o radu. Děkuji, Petra.

  1. Dobrý den,
   co nejdříve bych zašla opět na veterinu s tím, že se to nelepší. Pokud nezabírá ophalmo-septonex, tak to bude chtít něco silnější, např. se používá ophtalmo – framykoin, což je mastička, která obsahuje antibiotika. Avšak záleží na diagnóze a indikaci veterináře. Okolí očí doporučuji pravidelně otírat kapesníčkem, aby se chlupy tolik neslepovaly.

   Přeji králíčkovi brzké uzdravení.

 3. Dobrý den, jak mám pořádně naučit usaka chodit na záchod? Nějak se mi nedaří ho to naučit,udělal si z toho spací místo a furt ho někam přesouvá.
  A potom jak získat zpět jeho důvěru? Poprvé jak jsme byli na veterine tak mu doktor špatně ustrihl drápky a on od té doby se pomalu nenechá ani pohladit a vůbec se nechce mazlit. Děkuji

  1. Dobrý den,
   Záleží na věku ušáka. Čím je králíček menší, tím se učí snadněji. Samozřejmě i starší králík se to zvládne naučit. Každopádně to chce spoustu trpělivosti.

   Většina králíků ráda spí na záchodě, dokonce i ten náš. Nevím, jaký máte záchod, my používáme s roštem, do kterého pouze nalijeme vodu a navrh dáme rošt. Náš ušák už na něm tolik nespí, jako když jsme měli klasický záchod a dávali do něj pelety. Můžu ho opravdu doporučit. Navíc má takovou karabinku, tak ho krásně připnete ke kleci a králík pak s ním nikam necloumá.

   Jakmile udělá králíček svoji potřebu kam nemá, musíme mu dané místo nechat očuchat a hned ho za to potrestat. Důležité je, aby králík věděl za co je káraný. Za trest ho vezmeme a dáme ho do klece na záchod, aby si uvědomil, že to nemá dělat. Dobré je mít doma alespoň 2 záchody. Jeden dát do klece a druhý někam v bytě nejlépe do rohu. Ne každý králík když je puštěný chodí na záchod domů do klece, protože si to tam nechce znečistit. Místo druhého záchodu lze také používat podložky pro psy. Pokud chodí na místo, na které nechceme aby chodil, je toto místo nutné nějak zabarikádovat. S tímhle problémem také souvisí čistota jeho záchoda. Když ho bude mít hodně počůraný a pobobkovaný, tak na něj chodit nebude a bude vyhledávat jiná čístá místa, proto záchod čistíme co nejčastěji. Samozřejmostí je králíka chválit, když se vyčůrá tam kam má.

   K druhému dotazu. Špatně ustřihnutý drápek je pro králíka velmi bolestivý. Bolí ho to i při pohybu. Pokud se správně hojí, tak se rychle uzdraví a určitě ho to přejde. Nechte ho odpočívat a netlačte na něj.

  1. Dobrý den,
   Pokud se králíček takto chová, znamená to většinou, že se vás bojí. Také záleží na situaci, z dotazu nevím, kolik je králíčkovi let a odkud ho máte.

   Pokud máte malého králíčka (mládě) z chovné stanice nebo ze zverimexu: Králíček je u vás v novém a cizím prostředí, na které by si měl však rychle zvyknout.

   Pokud máte králíčka koupeného od jiného majitele a králíček je už starší: Na nové prostředí si zvyká těžce a také velký vliv tam hraje to, jak se k němu chovali předchozí majitelé.

   K ochočení je důležité postupovat pomalu. Králíček ve vás musí mít důvěru. Pokud přistupuje ke králíčkovi, musíte k němu pomalu a mluvit na něj mírným hlasem. Nejlepší cesta, jak si k vám získat důvěru, je přes jídlo. Zkuste např. místo toho, abyste mu dali jídlo do misky, krmit ho z ruky. Přitom ho můžete hladit a chválit. Také ho lákat na pamlsek, a když k vám přiběhne, tak mu ho dát a znovu chválit.
   Také je dobré ho nechat pobíhat v místnosti kde má klec a nechat ji otevřenou, aby se mohl vrátit. Tam má totiž pocit bezpečí.

   Někteří králíci také nemají rádi, když se jim uklízí klec v jejich přítomnosti.

   Pokud se situaci nezlepší, je tady ještě možnost kastrace. Po ní se králíček stává mazlivější.

   Přeji vám, aby si k vám králíček brzo získal důvěru.

 4. Dobrý den, prosím o radu. Máme králičí holčičku, v dubnu jí byl rok. Vždy byla přítulná a mazlivá, velmi dobře se s námi zžila, sama si chodila pro pohlazení, nikdy nikoho nekousla a stal se z ní velký mazel naší rodiny. Poslední tři týdny se ale změnila, vrčí na nás, když ji dáváme jakékoliv jídlo, vyjede a kousne, navíc ucvrkává (dosud byla velmi čistotná a naučená na záchod), stačí si ji vzít do náruče a zanechá malou skvrnu moči, stejně tak v kleci či na pohovce, v podstatě má nyní neustále mokré chloupky na zadečku. Nevím zda se jedná o nějaké puberťácké období, které přejde, nebo zda může mít nějaký fyzicky problém, který vyžaduje veterináře. Prosím, jaký je Váš názor? Děkuji! Petra

  1. Dobrý den,
   králičí puberta probíhá ve 3 až 7 měsících, avšak některým králíčkům může vydržet napořád. Změna nálad je pro samice typická. I samice si mohou značkovat své teritorium močí, typičtější to je však u samců. To ucvrkávání jak popisujete se mi nelíbí. Králíci při značkování obvykle zanechávají víc než malou skvrnu a mokré chloupky by neměly mít. Pro jistotu bych zašla za veterinářem. Mohlo by se jednat např. o zánět močového měchýře či močové kameny. Příznakem jsou ztráta chození na toaletu, hustá moč, krev v moči, mokré a podrážděné okolí genitálií. Doufám, že králíček bude brzo v pořádku.

 5. Dobrý den,
  Chtěla bych se zeptat jaký hřeben/kartáč by byl vhodný na teddy králíčka? Máme ho už zarezervovaného v chs.
  Ještě bych chtěla znát názor na tyto věci. Klec máme o rozměrech 118 cm na délku, 58/9 na šířku a přibližně 50 na výšku- klec Baldo/bunny bungallow. A krmivo máme od JR Farm Grainless. Předem děkuji za odpověď. A doufám, že se nám život se zakrslým králíčkem bude líbit.

  1. Dobrý den,
   na pročesávání bych vám doporučila hřeben s rotačními zuby, který je šetrný k srsti a králíčka tak česání nebude bolet. Výborný je také furminátor. Jeho výhodou je, že rychle a snadno odstraňuje podsadu a uvolněné chlupy. Na závěr používáme jemný kartáč, s kterým králíčka ještě jednou učešeme.

   Co se týká klece, tak jste zvolili správnou velikost. Králík by měl mít klec minimálně o velikosti 100x50x50 cm. Tady platí, čím větší klec, tím lepší. I přesto je důležité, aby byl králík aspoň 4 hodiny denně mimo klec a mohl se tak proběhnout. Krmivo od JR Farm Grainless je jedno z nejlepších krmiv, které můžete vašemu králíčkovi dát, protože patří do bezobilných krmiv. Tato krmiva králíček snadno tráví a nezatěžují mu střeva jako to je na rozdíl od krmiv s obilovinami. Předpokládám, že si pojedete pro malého králíčka. Pro něj by bylo nejlepší JR Farm Grainless Junior Complete. Po dokončeném 6. měsíci podáváme už jen JR Farm Grainless Complete.

   Přeji vám, aby se vám králíček líbil a byl hodný. Jsou to opravdu úžasná zvířátka. 😊

 6. Dobrý den,
  již jsem psala, o tom že jsme přišli o našeho králíčka, jsou to tři týdny. Myslím si, že si snad pořídím nového, ale
  zatím je to brzy, moc se mi po té mojí králiččí holčičce stýská. Takže po těch v nabídce chovatelů, nebo zverimexů jen smutně pokukuji.
  Chtěla bych se zeptat je lepší pořídit si králíka od chovatelské stanice nebo ze ZOO obchodu?
  Chovatelské stanice mi totiž připadají až nafoukané se svými požadavky na zálohy a rezervace na internetu,bez
  osobního kontaktu s králíčkem. Vlastně ho koupíte a přivezou vám ho domů, aniž byste ho kdy viděla osobně.
  A obchody v současnosti nabízí králíčky minimálně. Třeba Hornbach prodej králíčků zrušil úplně.
  Takže od chovatele nebo ze zverimexu?
  Ahoj a děkuji.

  1. Dobrý den,
   já jsem jednoznačně pro pořízení králíčka z chovatelské stanice a to z několika důvodů. Z většiny zverimexů jsem totiž zklamaná. Když si tam pořizujete králíčka, tak se o něm nedozvíte téměř nic a neví to ani paní prodavačky, což je dost smutné a přitom zásadní. Nedokáží Vám tam říct, kdy se králíček narodil, kdo byli jeho rodiče, odkud je a jestli je přeléčený proti kokcidióze. Dokonce mnohdy nepoznají ani pohlaví či plemeno. Často se do zverimexů dostávají ještě v době, kdy by měli být u matky z důvodu, aby byli co nejmenší a nejroztomilejší. Neříkám, že se to týká všech zverimexů, ale většinou to tak bohužel je.

   Ano, Hornbach zrušil prodej zvířatek, už je to tak 2 roky. Teď tam mají pouze rybičky. Tehdy když jsme si tam pořizovali Ňufíčka, tak nám o něm řekli pouze přibližný datum narození a odkud je. Jestli je přeléčený proti kokcidióze, tak to už tam nikdo nevěděl. Dnes bych koukala pouze po chovatelských stanicích.

   Co se týká chovatelský stanic, tak bych koukala pouze po těch, které jsou zaregistrované u Českého svazu chovatelů. Králíčci z těchto stanic jsou plně socializovaní, zvyklý na běžný ruch domácnosti, umějí chodit na záchůdek, jsou přeléčeni na kokcidiózu, krmeni jsou kvalitním senem a granulemi. Při koupi zákazník dostává do začátku granule a seno, na který je králíček zvyklý. Dále dostáváte PP či VP na králíčka.

   Každá chovatelská stanice by vám měla umožnit králíčka vidět! Rezervace a zálohy jsou běžné při kupování zvířátek od chovatelů. Je to z důvodu, že každý prodejce chce být nějakým způsobem chráněn. Co vidím jako nevýhodu chovatelských stanic je delší čekací lhůta na králíčka oproti zverimexu, kde jen vejdete a za 5 minut už odcházíte s novým mazlíčkem.

   Mám dobré recenze na chovatelské stanice Penegrimus (Mladá Boleslav) a Z kouzelného kopce (Třtice u Rakovníka). Odkazy najdete na našich webových stránkách.

   Doufám, že jsem vám ulehčila rozhodování a přeji vám ať najdete toho správného králíčka pro vás 🙂

 7. Dobrý den,
  v neděli nám zemřela králičí holčička, byly jí necelé čtyři roky.
  Pan MVDr. nevyléčil její zánět.
  Neumím se s tím vyrovnat. Chybí mi moc.
  Jaká je průměrná délka života králíčka?
  A tato holčička byla také z Hornbachu, a také se líbila na první pohled.
  Ahoj a děkuji.

  1. Dobrý den,
   je mi moc líto vašeho králíčka. Vím, jaké to je přijít o králíčka. Náš první králíček Huňáček zemřel ve 2 letech na mrtvici. Tehdy nám pan veterinář řekl, že je to nejspíš z důvodu, že králíčci jsou přešlechtěný a tím pádem náchylnější k různým chorobám. Tehdy jsme se s tím také špatně vyrovnávali a museli jsme si okamžitě pořídit dalšího. Odborná literatura uvádí průměrný věk 6 – 9 let. Někteří se mohou dožít až 12ti let.

 8. Dobrý večer, prosím o radu. Večer jsem naší králindě stříhala drápky a mamka ji neudržela a já jsem jí nechtěně utrhla drápek. Nebo spíš jsem ho svlékla. Tekla ji trošku krev a teď je celá špatná. Musí jí to chudinku maličkou strašně bolet!!! Nehrozí jí teď nějaká infekce? Nebo čím jí to mám léčit? Nebo radši jít na veterinu? Jsem z toho špatná, ještě nikdy se mi to nestalo!

  1. Dobrý den,
   ano, tato situace je pro králíčka bolestivá a nepříjemná. Konec drápku má teď velmi citlivý. Postižený konec drápku pravidelně ošetřujte dezinfekcí (např. Betadine, kterou seženete v každé lékárně) dokud nebude rána zatažená. Budete ji tak udržovat v čistotě. Pokud by drápek ještě trochu krvácel, můžete použít přípravek Akutol Vet Spray, což je obvaz ve spreji, který aplikujete přímo na postižené místo. Výhodou přípravku je, že zabraňuje proniknutí cizorodých látek z vnějšího prostředí. Přípravek seženete na internetu, v lékárně, kde prodávají i veterinární přípravky, ve zverimexu nebo u veterináře. Pokud by se stav králíčka zhoršoval, rána se nehojila, králíček by nedošlápnul na postiženou tlapku, zajděte ihned k veterináři. Přeji brzké uzdravení 🙂

 9. Dobrý den, ujali jsme se králičí samice 2,5 roku, první tři týdny mazlivá, hodná, čistotná. Najednou obrat o 180 stupňů, syčí, nevrlá, pořád hrabe v rozích, všechno plátěné trhá, plachá, nenechá na sebe sáhnout, už i kousla dceru, jsme z toho nešťasný, asi tím jarem, falešná březost, nevím, hledám informace jak dlouho to může trvat nebo čím jí pomoct. Děkuji

  1. Dobrý den,
   králičice bývají velmi náladové vlivem hormonálních změn. Důvodem proč se tak chová, by mohlo být, že se chce pářit. Pokud by takové chování trvalo delší dobu, řešením by bylo ji nechat připustit. Poté by se měla zklidnit. Připouštět samici se však doporučuje do 3 let. Pokud však mláďata nikdy neměla, tak už připouštění nedoporučuji. Co pomůže vždy, je kastrace. Po kastraci se králíček zklidní a bývá i mazlivější.

Napsat komentář