Příběh králíka Teddíka a jednoho nápadu jeho páníčků

promazliky.eu

Na počátku našeho příběhu, jak už to tak často bývá, stály naše děti. I ony totiž dospěly do věku, kdy věta: „Mami, tati, kupte nám zvířátko!“ zaznívala stále častěji. A protože jsem člověk pořádkumilovný a mám ráda svůj klid, trvale jsem odpovídala: „Ne!!!“ Má zkušenost z podobného období v mém dětství se omezila na přítomnost němých a vcelku nereagujících, bohužel často se navzájem požírajících a z akvária vyskakujících, akvarijních rybiček v mém pokojíčku. V domácím mazlíčkovi jsem tak nespatřovala nic, co by mělo mít pro naši rodinu nějaký přínos.

Dny plynuly, děti naříkaly o zvířátko a já ze svého stanoviska neustupovala. Až jednou…. Spatřila jsem ho v jednom inzerátu, rodina už jej nechtěla. Byl bílý, modrooký, chlupatý a…prostě rozkošný. A tak se k nám do mů nastěhoval Teddík, zakrslý králíček, který se brzy z pozice králíčka domácího vyšvihl až na pozici plnohodnotného člena naší rodiny. Naše představa, že se zabydlí na zahradě, brzy vzala za své. Stejně tak padl sklep a vstupní hala. Brzy jsme se zbavili i té příšerné železné klece a vyrobili mu dřevěnou. Ale i v ní tak nějak smutně koukal, a tak jsme se rozhodli dát mu naši stoprocentní důvěru a náš byt k dispozici.

Králíček Teddík v košíku

Ano, zničil toho zpočátku sice docela dost, ale nakonec jsme s použitím „husích krků“ a podobných jiných vymožeností škody naprosto minimalizovali. Stal se z nás sehraný tým, kdy naprosto přesně víme, nejen co náš chlupáč chce, ale dokonce někdy i na co myslí. V čase, kdy má dostat své bezobilné granule, tříská miskou tak dlouho, až se připomene. Na minutu přesně. O půl osmé, kdy naše babička chodí do svého televizního křesla sledovat zprávy, netrpělivě přešlapuje na prahu obýváku a čeká na svou hodinku hlazení. Také dbá na náš spánkový režim, nemá totiž rád ponocování. Jakmile není do půl jedenácté zhasnuto a klid, začíná nervózně podupávat a utíká na své spací místo v kuchyni pod lavicí. Bylo by to na dlouhé povídání, jak si nás „ochočil“. Zároveň ale neskutečně obohatil náš život.

 

Dlouho jsme hledali hračky, které by našeho zvířecího kamaráda zabavily. Na plastové míčky a jiné pamlsovníky ze zverimexů nereagoval, „umělinu“ evidentně nemá rád, a tak jsme mu předloni na Vánoce vyrobili první dřevěnou hračku, pamlskový hlavolam, naši „schovávačku“.

Dřevěná schovávačka - promazliky.eu

Úspěch u Teddíka na sebe nenechal dlouho čekat. Náš mazlík hledal, větřil, škubal, odkrýval, nacházel a dobrotky z naší první ručně vyrobené dřevěné hračky také papal. Manžel, povzbuzen úspěchem u našeho prvního náročného „zákazníka“, se s radostí zašil do dílny a začal vyrábět další hand made výrobky a dřevěné hlavolamy. A tak vznikaly další a další hračky jako náš „stromeček“, „věž“, „kelímky“, „točna“ a další.

 

Dřevěné kelímky - hračka pro králíčky - promazliky.eu Dřevěná věž - hračka pro králíčky - promazliky.eu
Dřevěná točna - hračka pro králíčky - promazliky.eu Dřevěný stromeček - hračka pro králíčky - promazliky.eu

 

Kamarádům v našem okolí se naše nápady líbily, a tak je chtěli vyzkoušet na svých mazlíčcích také. Naše ruční výroba hraček se rozšiřovala a kromě králíků se orientovala také na inteligentní hlavolamy pro kočky, morčata, fretky, činčily, potkánky, křečky, menší psy a jiné chlupáče. Protože mazlíčci byli spokojeni a hraní s našimi hand made výrobky se jim líbilo, rozhodli jsme se nabídnout naše výrobky dalším páníčkům pro své mazlíky. A tak vznikl náš obchůdek www.promazliky.eu

Přišlo léto a my přemýšleli, kde na naší zahradě vymyslet pro našeho Teddíka ten nejútulnější koutek. Postavili jsme mu ohrádku, dali do ní hračky, všelijaké vybavení do výběhu jako třeba tunel, postýlku, hamaku, pelíšek, hladinkovou napáječku, kterou má Teddík nejradši, a náš oblíbený záchod s roštěm. Ale něco stále chybělo… Co tak dřevěný domeček, do kterého by se mohl schovat před sluncem? A protože kořenem slova „králík“ je „král“, napadlo nás vyrobit pro jeho veličenstvo rovnou dřevěný hrad.

 

Dřevěný tunel - hračka pro zvířátka - promazliky.eu Dřevěný hrad s mosty pro zvířátka - promazliky.eu
Dřevěný hrad pro zvířátka - promazliky.eu Dřevěný domeček pro zvířátka - promazliky.eu

 

Velkou podporou a motivací do naší práce nám je zpětná vazba našich milých zákazníků, jejich postřehy, nápady a přání. Začali jsme proto vyrábět i výrobky pro zvířátka na zakázku a na míru. Od samotných zákazníků pak přišel i nápad vyrobit záchody s toaletami pro králíky, morčata atd., které by propojovaly na jednom místě vyprazdňování s krmením. Už dlouho jsme totiž pozorovali, že nejvíce náš Teddík „bobkuje“ zrovna, když žvýká své seno u seníku, nebo si dopřává zeleninku či bylinky z misky. Pak už zbýval jen krůček k vyrobení naší „vychytávky“, seníku s WC.

 

Seník s WC - promazliky.eu Toaletka s roštěm - promazliky.eu

 

„Kdo neskáče, není Čech!“ A o králíčcích to platí taky. Ač náš Teddík nejraději skáče, když může bez dozoru rejdit po obýváku a občas kousnout do fíkusu, rozhodli jsme se vyrobit pro ty šikovnější kamarády překážky pro králičí hop. V plánu máme brzy dokončit celou jejich sadu. Zatím jsme si to naplno vyzkoušeli při výrobě překážek pro potkaní agility.

 

Překážky pro králičí hop - promazliky.eu Překážky pro agility - promazliky.eu

 

Jak vytáhnout ven děti od počítače? Třeba tak, že se půjdou „prohopsnout“ na zahrádku spolu s Teddíkem. A to už je nějaká motivace! Králíček sice není pejsek, aby poslouchal na slovo a pěkně ťapkal u nohy páníčka, ale i tak je to zábava! Bez postrojku s vodítkem to ale bohužel nejde, aby se nám mazlíček nezatoulal, proto jsme naši nabídku rozšířili i o ručně šité postrojky s dostatečně dlouhými vodítky pro menší mazlíčky v pestrých barvách – venku musí být zábava!

 

Jednobarevné postroje pro mazlíčky - promazliky.eu Barevné postroje pro mazlíčky - promazliky.eu

 

A protože každý páníček se rád svým mazlíčkem chlubí, přidala jsem do našeho obchůdku i pár drobností pro páníčky. Nechybí cedulky na dveře, obrázky, šperky, klíčenky, záložky, svíčky i mýdla s motivy domácích mazlíčků.

 

Cedulka na dveře pro mazlíčky - promazliky.eu Cedulka na dveře pro mazlíčky - promazliky.eu

 

A tak nám náš Teddík úplně změnil život. Vidíme věci, kterých jsme si dříve až tolik nevšímali, snažíme se více rozumět zvířatům obecně a také si jich a jejich potřeb více všímat. Náš zakrslý králíček nás denně obohacuje svou láskou, náklonností, svými reakcemi a hravostí. Vnukl nám spoustu nápadů a podpořil naši kreativitu. Vymýšlíme a vytváříme s láskou ručně originální dřevěné výrobky pro zvířátka, které mají duši a jinde je nenajdete. V hlavě máme ještě spoustu nápadů, které se chystáme postupně realizovat. Poznali jsme tak spoustu milých lidí-páníčků, mazlíčkářů, kterým se snažíme naslouchat a vyjít vstříc, každý je pro nás důležitý.

A především – z našeho Teddíka mají nakonec radost nejen děti, ale zejména my, dospělí.

Překážka s Teddíkem

Autor: Mgr. Eva Czechová (WEB: promazliky.eu, FB: Hračky nejen pro ušáčky)