Anatomie králíků

Králík zakrslý

Říše Živočichové (Animalia)
Kmen Strunatci (Chordata)
Podkmen Obratlovci (Vertebrata)
Nadtřída Čelistnatci (Gnathostomata)
Třída Savci (Mammalia)
Podtřída Živorodí (Theria)
Nadřád Placentálové (Placentalia)
Řád Zajíci (Lagomorpha)
Čeleď Zajícovití (Leporidae)
Rod Králík (Oryctolagus)
Druh Králík divoký (Oryctolagus cuniculus)

 

Víte, že králík není hlodavec?

Králíci jsou občas mylně řazeny do řádu hlodavci (Rodentia). Důvodem jsou pravděpodobně jejich neustále dorůstající zuby. Ze zoologického hlediska správně patří do řádu zajícovci (Lagomorpha). Avšak zajícovci a hlodavci mají podobný způsob života.

Králík zakrslý

Králík zakrslý je zakrslé plemeno králíčka domácího (Oryctolagus cuniculus f. domesticus), domestikovaného z králíka divokého (Oryctolagus cuniculus).

Králík není zajíc!

Králíci bývají často označováni jako zajíci kvůli podobnému zevnějšku. Hlavní rozdíl mezi králíkem divokým a zajícem polním je ve stavbě těla, způsobu rozmnožování a odchovu mláďat. Králíci a zajíci se spolu nemohou pářit.

Králík divokýZajíc polní
Hmotnost1,5 – 2 kg5 – 6 kg
Stavba tělaPůsobí zavalitě, ušní boltce mají kratší než hlavuZadní nohy delší než přední
Březost31 dní40 – 42 dní
Počet mláďat ve vrhu4 - 81 - 3
MláďataRodí se holá, slepá a hlucháRodí se osrstěná, hned po narození vidí a slyší

Zuby

Králík má 28 zubů, 16 v horní čelisti a 12 v dolní čelisti. Po narození ztrácí králíček nefunkční mléčné zuby, které se během 3 – 5 týdnů nahradí zuby trvalými. Trvalé zuby rostou stále, a tak si je králík musí neustále obrušovat. K obrušování jsou nejvhodnější větve z ovocných stromů (jabloň, hrušeň). Tyto zuby slouží k rozmělňování pevné rostlinné vlákniny.

V horní čelisti má králík 4 horní řezáky, za kterými jsou ještě schované 2 menší řezáky a v dolní čelisti 2 dolní řezáky. Velké řezáky rostou rychlostí 2 mm za týden a spodní řezáky 2,5 mm za týden. Tyto zuby si králík též musí obrušovat.

Zubní vzorec

Zubní vzorec zakrslých králíčků

 

 

  • I dentes incisivi (řezáky)
  • C dentes canini (špičáky)
  • P dentes premolares (zuby třenové)
  • M dentes molares (stoličky)


Srst

Králičí srst se skládá ze 3 druhů chlupů:

Chlupy podsadové (vlníky) – délka chlupu je 1,5 – 3 cm. Krátké, zvlněné, husté a ohebné chlupy. Čím jsou hustější, tím je kožešina kvalitnější. Angorští králíci mají nejjemnější srst.

Chlupy krycí (osiníky) – jsou delší než vlníky. Jsou měkké, v dolní části zvlněné.

Chlupy ochranné (pesíky) – délka chlupu je 3 – 5 cm. Jsou rovné a tvrdé. Ochraňují srst před okolními vlivy.


Línání

Výměna chlupů neboli línání probíhá u mláďat 3x do roka. Nejprve v 8. týdnu, podruhé ve 4. měsíci a poté v 7. měsíci. U dospělých králíků probíhá 2x do roka a to na jaře a na podzim. V průběhu roku můžou nastat další 2 období slabšího línání. Línání trvá kolem 1 měsíce. Doba línání se odvíjí od zdravotního stavu králíka, výživy, bydlením a počasím. Při línání je důležité králíčkovi pomoct a pravidelně ho vyčesávat, aby se mu chlupy nedostaly do trávicího ústrojí.

Drápy

Králíček má celkem 18 drápů. Na přední noze má 5 drápů a na zadní 4 drápy. Drápy rostou celkem rychle, proto je potřeba je zkracovat. Více informací o péči o drápky.


Trávicí ústrojí

Králík je býložravec a jeho trávicí soustava je uzpůsobena k zužitkování rostlinné potravy. První zbytky potravy opouštějí zažívací trakt za 24 – 48 hodin. Většina živin je vstřebávána střevní sliznicí. Králík nemůže zvracet a ani mu neodchází plyny.


Králík požírá své vlastní bobky

Je to naprosto fyziologické. Králík požírá své měkké bobky ihned poté, co vyjdou z análního otvoru. Z těchto bobků získá králík vitamíny, aminokyseliny a bílkoviny, které mu vytvořili jeho vlastní bakterie ve slepém střevě.