Stříhání

Králíčky zásadně nestříháme. Nemají potní žlázy jako my a teplotu udržují vzduchovým polštářem mezi kůží a srstí a změnou průtoku krve v uších. Pro správnou funkci tohoto systému musí ale být kožíšek správně vyčesaný.

Pokud jde o zakrslé beránky, opravdu jim v létě horko není, naopak pokud je ostříháte, je velká pravděpodobnost, že se začnou přehřívat a v krajním případě i zkolabují. Pokud ale např. teddyho nemáte na výstavy, není od věci mu ostříhat ofinku, aby viděl. Ofinku ale musíte ostříhat opravdu „na ježka“, jinak mu polodlouhá srst bude lézt do očí a může to vézt k zánětům.

Ke stříhání jsou skvělé kadeřnické nůžky, mají tupou špičku a díky úzkým zoubkům ušáka ani nestřihnete do kůže. Ovšem je i zdravotní výjimka ze stříhání, a to pokud má chlupatější ušák zdravotní problémy a nemůže si omývat zadeček, pak není špatné mu zadeček ostříhat, aby se mu tam usazovalo co nejméně nečistot. Zakudlaná, mokrá a ušpiněná srst je rájem nejen pro bakterie a ektoparazity (všenky, blechy, svrab,…), ale i pro larvy much, které požírají maso a můžou tak ušákovi velmi ublížit.

Ukázka mokvavé rány:
Ukázka mokvavé rány u zakrslých králíčků.