Před pořízením králíčka

Domácí zakrslí králíčci bývají s oblibou pořizováni jako nenároční mazlíčci pro děti. I oni mají však své zvláštnosti a potřeby. Měli byste si uvědomit, že zakrslý králíček může být závazek třeba i na víc jak 10 let, takže pokud něco pokazíte u mláděte, bývá problém škody napravit a s králíčkem se to vleče. Ať už jde o špatné návyky, nebo o zdravotní komplikace.

Před pořízením zakrslého králíčka si zodpovězte těchto 7 bodů:

  1. I když je zakrslý králíček přáním vašeho dítěte, stále byste měli cítit spoluodpovědnost za jeho spokojený život. Když ztratí dítě zájem, musíte se o králičího mazlíčka postarat vy.
  2. Každý králíček se čistotnosti naučit nedá. Dokážete to se svým smyslem pro pořádek tolerovat?
  3. Králíčci rádi všechno okusují (např. kabel od internetu).
  4. Máte už nějaká zvířata, která by se s králíkem nemusela snášet?
  5. Aby se králíček cítil dobře, potřebuje prostornou klec s odpovídajícím vybavením. Její pořízení nemusí být levné, klec bývá obvykle podstatně dražší než pořizovací cena zvířete.
  6. Zakrslí králíčci se mohou dožít deseti i více let. Tak dlouho musíte o zvíře pečovat.
  7. Zjistěte včas, zda není někdo z rodiny alergický na zvířecí srst.

Po přečtení těchto bodů jste se rozhodli pořídit králíčka, ale nevíte, kam si ho dojít koupit? Nebo vás nenapadá žádné hezké jméno pro králíčka? Nevadí, podívejte se na Seznam chovatelských stanic (*zverimexy ne) a na nejoblíbenější jména pro králíčky, jak samičky, tak i samečky.

 

*Zverimexy -> PROČ NE!
Dřív zverimexy fungovaly na systému spojení domácích chovatelů, respektive lidí, kterým se narodily “domácí nehody” a zájemců o zvířata.

S rozšířením internetu a inzertních webů tahle funkce pominula, takže měl zmizet i zdroj zvířat pro zverimexy.

Bohužel zisk je zisk a v dnešní době mají zverimexy (až na zlaté výjimky) smluvní farmy, kde jsou ušáci (a jiná zvířata) chovaní v nevyhovujících podmínkách, nehledí se na genetiku, správnou výživu, ani časové rozmezí mezi vrhy.

Takže dospělí ušáci jsou v malých ubikacích jen “výrobníky” mladých, které pak do zverimexů dodávají předčasně odstavené, podle hesla “čím menší, tím roztomilejší a prodejnější”.