Otlaky na kůži

Otlaky jsou místní změny na kůži, především v oblasti patiček. Vznikají odíráním o podložku. Obecné doporučení na ideální podložku, ale dát nejde, protože jeden ušák si sedře patičky o koberec, jinému dělají zle dřevěné pelety, další má otlaky z hoblin. Tvorba otlaků je primárně daná vlohami po rodičích.

Nemusí jít, ale pouze o patologický jev, který by si žádal léčbu. Tuhé, nemokvavé mozoly na patičkách naopak slouží jako ochranná podrážka. Pokud tedy králíček má tvrdé, suché otlaky, nesnažíme se je změkčit krémy a ponožkami. Protože pokud se králíček pohybuje třeba po koberci a mozoly mu změkčíme, sedře si patičky do krve.

Na místě ale je takové otlaky pravidelně kontrolovat, zda se zbytečně nezvětšují, či nepraskají.

V opačném případě, tedy pokud jsou patičky sedřené a zanícené, nepatláme rány mastičkami, ale otíráme roztokem Betadine kapek, či světle růžovým roztokem hypermanganu a můžeme nasadit sterilní krytí a ponožky. Důležité je udržovat prostředí, ve kterém se králíček pohybuje, v čistotě a pravidelně vytírat. Pokud jsou, ale rány opravdu ošklivé, navštívíme veterináře a králíček může dostat i antibiotika.