Donést si domů blechy je určitě zkušenost, kterou nechce nikdo zažít. Když už se ale stane, rozhodně se nemusíme stydět o tom mluvit. Není to tak, že by blechy byly tam, kde je špína. Bleší vajíčka se neudrží v srsti původního hostitele, padají do prostředí a odtud si je velmi snadno doneseme domů na botách, případně se nalepí přímo na králíčka, pokud s ním chodíme ven.
Nejběžnější druhy blech (kočičí a psí) si králíčka za svého hostitele z pravidla nevybírají, pokud není zbytí. Pokud tedy máte doma psa/kočku s blechami, pořád je šance, že králíček blechy nemá.
Na druhou stranu, jak těžce králíček blechy chytá, tak i těžce se jich pak zbavuje.
Pokud u králíčka v srsti najdeme bleší trus (černé drobky, na vlhkém odličovacím tamponu udělají červené fleky), nepanikaříme, králíčka NEKOUPEME v antiparazitním šamponu a necpeme na něj volně prodejné prostředky, ale zajdeme na veterinu, králíček dostane pipetu Strongholdu a za dva týdny další. Tím by teoreticky měly být léky pro králíčka odbyté, možná bude potřeba ještě další ošetření.
Další je prostředí. Na ošetření prostředí je ideální prostředek Biokill. Není pro králíčky toxický, ale je toxický pro kočky a studenokrevné živočichy. Pokud tedy v domácnosti je kočka či studenokrevný živočich, musí být po dobu čištění prostředí a pak ještě 2h na vyvětrání mimo čištěný prostor.
Podlahu vytíráme naředěným roztokem, nebo nastříkáme a setřeme (lepší), gauč/koberec nastříkáme, koberečky vypereme a Biokill nalijeme do nádržky na aviváž (takto jde ošetřit i ložní prádlo).
Čištění opakujeme po 2 týdnech alespoň po dobu 2 měsíců. Prostředky proti blechám zabíjí dospělé blechy, ale neničí vajíčka a larvy, proto je potřeba ošetření prostředí opakovat, aby postupně dospívající blechy uhynuly a nenakladly další vajíčka.