Králičí smysly

Sluch

Sluch má králík perfektní. Uši králíčka jsou trychtýřovitě protáhlá a velmi citlivá. Ušní boltce mohou natáčet nezávisle na sebe. Příliš velký hluk působí králíkovi bolest.

Čich

Je důležitý především pro značkování teritoria a komunikaci králíků ve skupině.

Zrak

Oči králíka jsou posazené po stranách hlavy, díky kterým má široké zorné pole (vidí v rozsahu 360°) a dokáže, tak co nejrychleji zaznamenat rychle se šířící nebezpečí. Avšak přímo před obličejem nevidí téměř nic. Tuto oblast střeží nozdry a uši. Kvůli vysoko postaveným očím se jeho zorné pole v jednom místě překrývá. Tento bod označujeme jako centrální slepý bod, který králíkovi neumožňuje 3D vidění blízkých předmětů. Obraz vidí jako zrnitý. Za šera vidí velmi dobře. Dokáže rozlišit červenou a zelenou barvu. Ze všech smyslů je nejméně rozvinutý.

Hmat

V prostoru se králík orientuje díky hmatovým vousům (vibrisi), které se nalézají kolem tlamičky a čenichu. Může zjistit, zda jsou před ním nějaké překážky či jestli se dokáže protáhnout určitým otvorem. Dobře se tak orientuje i ve tmě.

Chuť

Je velmi dobře vyvinuta. Králíček dokáže rozpoznat sladkou, slanou, kyselou a hořkou chuť. Hořká chuť mu nevadí, rád si totiž pochutnává na pampeliškách.

Králičí smysly - Ňufíček