Zažívací obtíže

Trávicí soustava králíčků je velmi citlivá a problémy je opravdu potřeba řešit hned. Králíček nemůže zvracet, krkat, ani prdět, takže pokud je v trávicí soustavě něco špatně, nemůže si ulevit, jako třeba pes.

Zažívací obtíže u králíčků - Ňufíček

Tvrdé bříško

Tvrdé bříško znamená, že má králíček střeva naplněná plynem. Pokud tedy má králíček na pohmat tvrdé bříško a nemáme zkušenosti s první pomocí, ani nemáme doma potřebné léky, okamžitě vyhledáme lékařskou pomoc. Nadmutá střeva či žaludek tlačí na bránici a zhoršují dýchání. Bez rychlé pomoci vede nadmutí k úhynu.

 

Zácpa žaludku

Žaludek je náchylný na ucpání spolykanou srstí. Jde o vážnější stav, než při zácpě střev a pokud se potvrdí zácpa žaludku, bývá potřeba okamžitý chirurgický zákrok. Proto tomuto předcházíme pravidelnou péčí o srst. Pokud má tedy králíček tvrdé bříško ve spodní části hrudníku, nebo odmítá dokrmování, okamžitě vyhledáme lékařskou pomoc a nezkoušíme problém řešit doma.

 

Zácpa střev

Zácpa střev bývá častý problém. Svalovina kolem tenkého střeva je velmi tenká a slabá. Hlavní posun tráveniny tenkým střevem obstarává další trávenina. Takže pokud ušák trpí nechutenstvím, či nemá dostatečný příjem sena, posun tráveniny se zpomaluje, až může vzniknout zátka, či se posun zastavit úplně. Při zastavení pohybu střev brzy dochází k nekróze a k nevratnému poškození, vedoucímu k úhynu. Proto dbáme na to, aby králíček dostatečně jedl seno.

Více o zácpě

 

Průjem

Podobně závažným problémem je u králíčků průjem. Průjem vede k rychlé dehydrataci a poškození střevní mikroflóry, která je pro zdraví králíčka zásadní. Při poškozené střevní mikroflóře velmi snadno dojde k pomnožení kokcidií a špatných bakterií, králíčkovi se střeva naplní plyny a hrozí bez okamžité pomoci úhyn.

Více o průjmu