Toalety pro králíčky

Přirozeně si králíčci vybírají jedno nebo pár míst, obvykle v rohu, kam chodí na záchod.

Králíčka můžete i naučit, aby chodil vykonávat potřebu jenom na určené místo. Starší králíčky vycvičíte v tomto případě snadněji než mladší, jelikož jejich pozornost a schopnost učit se roste s tím, jak dospívají.

Nicméně mít toaletku v kleci je pohodlné jak pro vás, tak pro králíčka samotného. Udržíte tak nejen jeho bydlení, ale i svého zakrslého králíčka v čistotě.

Na dané místo, kam chodí na záchod nejčastěji, umístěte speciální nádobku sloužící jako toaleta. Doporučuji toaleta s roštem, jelikož se lépe udržuje. Není do ní potřeba dávat žádnou podestýlku, stačí jen pod rošt nalít vodu a obsah jednou denně vynést do záchodu.

V každém případě je potřeba WC pro zakrslé králíčky často čistit. Když bude záchod vašeho domácího králíčka hodně počůraný a pobobkovaný, tak jej rozhodně nebude chtít používat a bude vyhledávat jiná čistá místa. To vám rozhodně nepomůže při následném čištění.

 

Jakmile se králíček dostane do “pubertálního věku” začnou se mu aktivovat hormony a začně si přirozeně značkovat svoje teritorium. Znamená to, že lehce trousí bobky a čůrá tam, kde to považuje za své. Tím pádem po celé kleci. Klidně ho to nechte dělat. Je pro něj důležité označit klec jako svůj majetek. Potom, když klec opustí a půjde prozkoumat velký svět celého vašeho domu, nebude už tolik trousit bobky po vaší podlaze, jelikož rozezná váš (cizí) domov od toho svého.

Pro králíčky, kteří již dobře znají i prostor vně své klece, doporučuji pořídit alespoň jednu externí toaletku, kterou budou používat při pobytu mimo svou klec.

Máte na výběr z X variant, já osobně preferuji a doporučuji toaletku s roštem. Má ty výhody, že králíček nesedí v mokré podestýlce (ušáci rádi v toaletce i spí a pak mají kožíšek z toaletky bez roštu znečištěný), nemá jak vyhrabat stelivo a hlavně je čištění velmi snadné. Není do ní potřeba podestýlka, stačí pod rošt nalít vodu a obsah 1x za den vylít do záchodu.

Toaleta s roštem pro domácí zakrslé králíčky.