Králičí věk

Každý chce, aby jeho domácí mazlíček žil co nejdéle. Bohužel život věčný není přán nikomu. Jak dlouho vám bude králíček dělat společnost, závísí na mnoha faktorech.

Domácí králíčci se obvykle dožívají 8 až 12 let. Samozřejmě existuje mnoho druhů králíčků a je celkem obtížné určit, zda některý druh žije déle než jiný. Lze říct, že větší králíčci žijí kratší dobu, než jejich zakrslí příbuzní. Nicméně nezapomentě, že výjimka potvrzuje pravidlo.

Guinness World Record Rabbit DO v USAPodle Guinnessovy knihy rekordů se nejstarší domácí zakrslý králíček dožil 17 let. Jmenoval se Do a žil v USA. V Čechách je nejstarším známým králíčkem Čenda z Pardubic. Bohužel zemřel v prosinci 2015 ve věku 14 let. Pokud se o svého domácího králíčka budete starat dobře, tak s trochou štěstí i ten váš může aspirovat na nejstaršího zakrslého králíka na světě.

Díky kvalitnímu krmivu a veterinární péči se poslední dobou věk domácích králíčků celkem prodloužil. V porovnání s králíky žijícími volně v přírodě, kde je sužují nemoci a samozřejmě predátoři, se domácí králíčci dožívají úctyhodného věku.

Dlouhověkost králíčků je podmíněna zejména tím, jak se o něj staráte.

 

Zde je pár tipů:

Jídlo

Základ jídelníčku musí být seno a pak bezobilné granule. Obilí se králíčkům rozhodně nedoporučuje! Obsahuje totiž hodně lepku, škrobu a málo vlákniny, což jim způsobuje nadýmání a trávicí potíže. Králíčci právě potřebují stravu bohatou na vlákninu, takže nezapomínejte na zeleninu (zejména kořenovou a listovou) pro svého ušáka.

Veterinární péče

Dalším zásadním faktorem pro dlouhý a zdravý králičí život je kvalitní veterinární péče. Veterináři toho o králíčcích vědí hodně, nebojte se svého mazlíčka vzít na kontrolu hned, jak si ho pořídíte. Předejte tak případným nepříjemným potížím. Preventivní prohlídky by měly být samozřejmé. Vzít králíčka k veterináři až při příznaku nějaké nemoci, může být to poslední, co spolu zažijete.

Čím je králíček starší, tím častěji byste s ním na kontroly měli chodit.

Pro kvalitní a dlouhý život potřebují králíčci i odpovídající bydlení. Více se dozvíte v sekci o bydlení pro králíčky.

 

Přepočet králičího věku na lidský

Králičí věkLidský věk
1 týden1 rok
2 týdny2 roky
3 týdny4 roky
4 týdny6 roků
2 měsíce8 roků
3 měsíce10 roků
4 měsíce12 roků
5 měsíců14 roků
6 měsíců16 roků
1 rok21 roků
2 roky27 roků
3 roky33 roků
4 roky39 roků
5 roků45 roků
6 roků51 roků
7 roků57 roků
8 roků63 roků
9 roků69 roků
10 roků75 roků
11 roků81 roků
12 roků87 roků
13 roků93 roků
14 roků99 roků