Chov výstavních zakrslých králíků

Registrace pod Český svaz chovatelů

Pokud se někdo rozhodne chovat výstavní králíky, musí se registrovat pod Český svaz chovatelů v nějaké ze základních organizací blízko svého bydliště (samozřejmě si jde vybrat i ZO na druhé straně republiky, ale bylo by to značně nepraktické kvůli dojíždění). Po podání přihlášky byste se měli zúčastnit členské schůze, kde stávající členové musí odhlasovat vaše přijetí mezi sebe. Poté je nutné uhradit členské příspěvky. Celá tato oficiální část od poslání přihlášky až po placení příspěvků může trvat i několik měsíců, proto je dobré o členství žádat s předstihem. Každá základní organizace českého svazu chovatelů pořádá ročně několik schůzí a některé mají i brigády, kdy se například sklízí seno.

Cena registrace pod ČSCH je – 650 Kč s časopisem chovatel, nebo 290 Kč bez časopisu za rok. Poté je možné se registrovat do klubů a tak je cena individuální dle každého klubu. Očkovaní je nutné provádět kvůli většině výstav každý půlrok vakcínou Pestorin Mormyx (na většině výstav je vyžadováno očkování, které nesmí být starší půl roku, proto často nelze použít vakcínu Nobivac, která je roční). Výstavy jsou během celého roku, ovšem hlavní sezóna je od konce srpna do listopadu, kdy jsou pořádány i celostátní. V České republice jsou pořádány dvě celostátní výstavy a to celostátní mladých králíků a celostátní dospělých králíků. Před celostátními probíhají okresní a krajské výstavy. Časté jsou i místní výstavy, kde je vždy k vidění jen pár plemen králíků, a počty většinou nepřesahují 150 králíků na výstavu. Pro srovnání na celostátních je k vidění přes 2000 králíků v mnoha barevných rázech a plemenech.

 

Požadavky pro odchov

Pro odchov výstavních králíků, tedy králíčků s PP (papíry původu) je třeba být registrován, mít nepříbuzný chovný pár stejného plemene a barevného rázu s PP a oba musí projít minimálně jednou výstavou, kde je ohodnotí posuzovatel a svým hodnocením je buď schválí do chovu nebo neschválí – dá výluku. Při připouštění králíků vyplňuje chovatel připouštěcí lístek, který předá registrátorovi, který jej musí zkontrolovat a poté natetovat. U zakrslých plemen se tetuje kolem 3 – 5 měsíce věku. Tetuje se 5 znaků do uší.

 

Požadavky pro účast na soutěžích

Jedině tetovaný králík s papíry původu se smí účastnit výstav (bavíme-li se o uznaných plemenech). Zakrslá plemena králíků se vystavují od 4. měsíce věku. Před výstavou předchází samozřejmě náležitá příprava samotného králíka, která začíná vyváženou stravou po celý život králíka. Bezprostředně před výstavou pak proběhne příprava samotného králíka –  jako je ostříhání drápků, vyčesání případné línající srsti atd..

 

Průběh soutěže

Na výstavě jsou králíci umístění v kleci, odkud je pomocníci nosí k posuzovatelům, posuzovatel tedy neví od koho daný králík je.

Králíci se bodují celkem v 7 pozicích:

  1. hodnotí se odpovídající hmotnost. U zakrslého králíka by to mělo být v rozmezí 0,9 – 1,25 kg, přípustná je váha v rozmezí 0,7 – 1,5 kg. U zakrslého berana pak je ideální váha 1,5 – 1,75 kg, přípustná je váha 0,9 – 2,0 kg. Králíci, kteří neodpovídají váhovému standardu dostanou udělenou výluku a bez ocenění na výstavě nebudou moci být zařazeni do registrovaného chovu.
     
  2. hodnotí se tvar. Hodnotí se hlavně záď, kulatá hlavička. Mezi vadu můžou patřit například vystouplé lopatky nebo kyčle. Dále pak může být udělena výluka za výrazně sražený hřbet, šikmé pírko, dvojitý lalok pod bradou, vada v oblasti pohlavních orgánů nebo např. volná kůže kdekoliv na těle.
     
  3. hodnotí se typ – u zakrslého králíčka to bude hlavně délka uší, kulatá hlavička. Výluky se zde udělují za delší uši, protáhlou úzkou hlavičku nebo třeba za zklopené ucho.
     
  4. hodnotí se srst – ta by měla být od pohledu lesklá, hustá. Vyžadována je hustá podsada u všech plemen. Délka krycího chlupu je hodnocena podle jednotlivých plemen.
     
  5. charakteristická zvlášt pro každé plemeno – hodnotí se celistvost zbarvení, zbarvení očí a drápků. Výlukou může být odlišně zbarvený dráp či klínek v oku.
     
  6. charakteristická zvlášť pro každé plemeno – hodnotí se zbarvení podsady, výluka se uděluje za např. odlišnou barvu. U černého králíka se nesmí vyskytovat mnoho světlých chloupků v podsadě.
     
  7. péče a zdraví – hodnotí se připravenost králíka na výstavu – což jsou korektně zastřiženy drápky, vyčistění pohlavních koutků, vykartáčovaná srst, čisté spodky končetin a vyčistěné uši.
     

Celkový počet bodů, který může králíček získat je 100 bodů. Body se, ale nejčastěji pohybují mezi 93 a 95 bodů.

Ukázka oceňováků z výstavy v ČR:
Oceňovák z soutěže králíků ČR
 

Ukázka oceňováku z Německa:
Oceňovák z soutěže králíků Německo

 

 

Ukázka připravených ušáků na výstavu

Připravený ušák na výstavu 2 Připravený ušák na výstavu

Čistá očka bez ospalků, drápky zarovnány se srstí, vyčesán.

 

 

 

 

 

 

Zarovnané drápky se srstí, čistá očka i ouška.

 

Ukázka králíka mimo výstavní sezónu:

Králík Činčilovitý mimo výstavní sezónu
Je vidět narezlá srst, za kterou by byla na výstavě srážka bodů, je to způsobeno mrkví co dostávají mimo výstavy.

 

A jak bydlí výstavní králíci u chovatele?

Naprostá většina králíků chovaných na výstavy žije venku. Jsou i plemena u kterých jsou vlivem chladnějšího prostředí než máme doma znatelnější znaky plemena. Jedním z těchto plemen je např. siamský. Většinou jako podestýlku mají hobliny nebo slámu – aby byli celou dobu v čistém a měkkém prostředí, kvůli spodkům tlapek, ze kterých je velmi obtížné dostat zažloutlou barvu, která by byla způsobena tím, že by králík stál ve vlhku (bobky, moč, vylitá miska).

Vetšina těchto králíků má proto v kotci jesličky s celodenním přístupem ke kvalitnímu senu a napáječku. Často je k vidění, že králíci mívají i denně větvičky z různých druhů dřevin – ovocné stromy i jehličnany. Stravu tvoří oves a granule – každý chovatel upřednostňuje jiné složení potravy i v závislosti na chovaném plemenu. U zakrslých je to právě často oves kombinována s granulemi pro výstavní králíky, u nás např. před výstavou směs doplněna o lněné semínko, slunečnici, vojtěžkové granule, sladový květ, jablečné úsušky a samozřejmě denně sušené bylinky a zelenina.

 

Ivča Š Sojka

Jsem registrovaným chovatelem s pauzou od roku 2007. K chovu výstavních králíků jsem se dostala přes dědu, který s námi žil a choval výstavní králíky velkého plemene. Jako malou holku mě bavilo chodit „pomáhat“ krmit a pak s dědou jezdit po výstavách a potkávat se s jinými chovateli. V současné době chovám zakrslá plemena králíků, hlavně se věnujeme zakrslým beránkům činčilovitým.
Zakrslý beránek činčilovitý