Zvedání a manipulace

Manipulaci se zvířetem se nevyhneme a měli bychom tak znát pravidla, jak s králíčkem správně manipulovat.

Co rozhodně nedělat

  • Nezvedat králíčka za kůži či za uši, je to pro ně velmi bolestivé. Jde o zlozvyk z velkochovů, kdy se tak předchází pokousání chovatele.
  • Králíčka nezvedáme ani při držení v podpaží. Jednak mu můžeme vykloubit ramena, dále pak prověšení zadku může vézt k pohnutí obratle či ploténky a to hrozí i v případě, že se králíček nebude mrskat.
  • Králíčka neotáčíme na záda. Může se nám zdát klidnější a práce pro nás snadnější, ale reálně mu tím ubližujeme, protože upadá do transu a jeho nadledvinky pouští do krevního oběhu ohromnou dávku adrenalinu, což je zátěž pro srdíčko.

Jak je možné králíčka zvednout a držet

  • Králíček předně potřebuje podporu pod zadečkem, takže naprosto ideální je mu dát jednu ruku mezi přední packy (na hruď) a druhou pod zadeček. Pokud takhle králíčka přenášíme a hrozí, že by se mohl pokusit vyskočit, zapřeme ho zádíčky o náš hrudník.
  • Pokud je králíček příliš akční, zbrklý, cuká se, ale prostě ho musíme zvednout, tak ho na pevné podložce přidržíme za kůži na krku (ale nezvedáme!), druhou rukou ho podebereme pod hrudí, přehmátneme z krku pod zadeček a přemístíme, případně si ho přitiskneme k hrudi a přeneseme.

 

Běžná péče

Při ošetřování/česání králíčka je nejlepší pracovat ve dvou, protože jednou rukou držet králíčka a druhou pracovat už je náročnější disciplína, ale záleží hodně na povaze králíčka a zkušenostech majitele.

Při práci ve dvou je základním postavením držení při přenášení. Tedy ruka na hrudníku a pod zadečkem a přitisknutí na hrudník. V této poloze druhá osoba králíčkovi snadno podá perorální léky, ostříhá drápky, očistí zadeček, ostříhá dredy,…

Druhou možností, která už umožňuje i práci jednoho člověka, je si v kleče králíčka „zaparkovat“ zadkem mezi kolena, takže máme volné obě ruce pro práci, nebo pro fixaci hlavičky.
Poloha, kdy králíček stojí, je ideální pro dokrmování (králíčkovi nezaskočí), podání perorálních léků, i podkožních injekcí.