Bouličky na těle

Útvary v měkké tkáni jsou u králíčků poměrně časté, a pokud nějaký najdeme, je bez předchozích zkušeností a při nejasném původu nejlepší je řešit s veterinářem.

Nejméně závažnou bouličkou v kůži jsou abscesy. Tedy uzavřené dutinky vyplněné hnisem. Můžou se objevit po vpichu (po očkování, podání jiných podkožních léků), při špatném hojení oděrky, či ze zapíchnuté osiny (ze sena).

  • Pokud už absces praskl, je potřeba hnis vytlačit a podle možností ranku pořádně vypláchnout roztokem Betadine. U abscesů s velkým otvorem stačí plastová stříkačka, u malých se buď ranka jen otírá,nebo se do abscesu zavede kanyla a proudem roztoku Betadine se dutina vypláchne.
  • U neprasklého abscesu bude potřeba absces nejdřív otevřít, aby ho bylo možné vyčistit. To lze udělat injekční jehlou, nebo skalpelem.

Abscesy se ale nemusí objevit pouze v kůži. Velmi problematické jsou abscesy v případě, kdy se objeví v kosti. Nejčastěji v čelisti. Objevují se hlavně po předešlých problémech se zuby, nebo po úrazech čelisti. Jejich léčba je náročná, zdlouhavá a často se problém brzy vrací. V takovém případě je potřeba důkladné vyšetření a zhodnocení, zda má králíček šanci na úspěšnou léčbu a zda by léčba nebyla zbytečně bolestivá.

Trochu hůře řešitelné útvary v kůži jsou lipomy, tedy tukové nádorky. Ty nejdou vymáčknout, jsou to celistvé kulovité útvary a je potřeba je pod narkózou vyříznout. Většinou se ze začátku pouze pozorují, a pokud nerostou rychle, ani králíčka neomezují, neoperují se.

Pro majitele asi nejhorší variantou jsou nádory. Ty se odstraňují chirurgicky a po cytologii se zjistí, zda byl útvar zhoubný, či nikoliv a podle toho se pokračuje v případné léčbě. U zhoubných nádorů bohužel bývají pro králíčky prognózy špatné a dělají se po určení diagnózy a odstranění útvaru pravidelné kontroly, zda se neobjevují metastáze. Je možné udělat cytologii předem (punkcí útvaru a odběrem vzorku jehlou), to už je na domluvě s veterinářem.

Je potřeba po celou dobu hojení jakékoliv rány dbát na čistotu, aby nedošlo k rozsáhlé infekci. Veterinář může a nejspíš i nasadí antibiotika.