Co mám dělat, když králíček líná?

Až na angorského králíka všechna ostatní plemena pravidelně obměňují srst. V přírodě se králíci otírají o keře a nízký porost, v domácím prostředí jim ale musíme od staré podsady pomoct.

Srst zbavená staré podsady nejen dobře slouží při termoregulaci, ale také se necuchá a není pro králíčka nebezpečná.

Česání králíčka - Ňufíček

Proč je stará podsada nebezpečná?

Jak už víme, králíček tráví velkou část dne čištěním kožíšku a pokud by spolykal hodně uvolněné podsady, hrozilo by ucpání trávicího traktu a v krajním případě úhyn. Na česání je potřeba králíčka zvykat od útlého věku, aby to v budoucnu nebyl boj. Na údržbu srsti jsou v dnešní době k dispozici různé prostředky (hřebeny, kartáče, furminátory,…) a většinou je potřeba vyzkoušet, co bude našemu králíčkovi nejvíce vyhovovat.

Třeba kovové kartáče já osobně nepovažuji za ideální, protože můžou poškrábat a o to méně pak bude chtít při česání spolupracovat.

Na krátkosrsté králíčky jsou nejlepší gumové vyčesávací rukavice a gumová hrabílka. Na dlouhosrsté pak plastové hřebínky (obyčejný pánský kadeřnický hřebínek se mi perfektně osvědčil u teddy králíka).

Všichni králíčci nelínají stejně, četnost línání a kvalita srsti jsou primárně ovlivněné genetikou, proto si musíme u každého králíčka vypozorovat, jak často ho vyčesávat. Výjimkou nejsou ani králíčci, kteří mají v genech velmi špatnou srst a línají kontinuálně (=celoročně) u nich musíme obzvlášť dbát na odstraňování staré podsady, než se nakupí problémy.