Ne každé mládě bez mámy je sirotek potřebující pomoc. Pokud tedy najdeme jakékoliv mládě, musíme nejprve určit, zda naši pomoc opravdu potřebuje.
V případě zajíce je naprosto normální, když sedí mládě samo v trávě a nehne ani ouškem. Zajíci totiž nehrabou nory, ale samice porodí mláďata po jednom na různá místa do trávy a 2x denně je oběhne a nakrmí, jinak si jich nevšímá, aby je nenašel predátor. Mláďata totiž nemají vlastní pach, a pokud s nimi samice netráví moc času, není kolem nich pachová stopa, která by přivedla predátory.
Pokud tedy je mládě zajíce v trávě, ani se nehne, nekňučí, nejde za námi, ani není viditelně zraněné (krev na čumáčku, viditelné rány, …) necháme ho na místě, nesaháme na něj a místo tiše opustíme. Kdybychom totiž mládě osahali a nechali na místě, zaječice ho už kvůli tomu může odmítnout (výjimkou jsou populace zajíců žijících přímo v městě, ti jsou na lidský pach už poměrně zvyklí).
V opačném případě, tedy pokud mládě kňučí, jde za námi, či je viditelně poraněné, voláme nejbližší záchranou stanici [aplikace na zvíře v nouzi]. Ideálně jim mládě po domluvě sami dopravíme.
Odchov zajíců v zajetí je velmi náročný, a ač se může zdát lákavé, pořídit si domácího zajíčka, s největší pravděpodobností mládě nepřežije. Pokud ale opravdu zajíček potřebuje pomoc a nemáte ji, jak zajistit přes záchranou stanici, nebo se do ní můžete dovolat až ráno, můžete se pokusit zajíče dokrmit doma. Ideální je sušené mléko pro koťata/štěňata od RoyalCanin (koupíte u veterináře). Případně čerstvé kozí mléko.
V krajní nouzi je možné použít neslazenou kondenzovanou tatru, v poměru 1:2 s vodou. Rozhodně nedáváme obyčejné kravské mléko!
Je lepší do takovéto náhradní výživy přidávat králičí probiotika BioLapis (koupíte u veterináře) a Sab Simplex/Espumisan 2-3 kapky proti nadmutí (koupíte v lékárně).