Kastrace

Opravdu není od věci. Varlátka samců zakrslých králíků jaksi šlechtěním moc nezakrněla, takže v poměru k tělíčku produkují víc testosteronu, než masní králíci. A vysoká hladina testosteronu vede právě k poruchám metabolismu nebo i rakovině.

U samic je zas riziko cyst a nádorů na děloze. Oblíbený argument „Tak proč ze zdravotních důvodů nesterilizovat ženy“ je dost zcestný, protože divoký králík je rád, když přežije dvě sezóny, vrhne pár vrhů mladých a zdar.

Chovem králíka jako mazlíčka se výrazně prodlužuje délka králíčkova života. Jenže králičí samice nemají něco jako menopauzu, tedy období, kdy by se utlumila pohlavní aktivita (vývojově to u divokého králíka potřeba nebylo) a tak se samičí pohlavní orgány neustále přetěžují, až dojde časem k rakovinnému bujení, či vzniku cyst.

 

Kastrace je vhodná

U samečků podle jejich zdravotního stavu (i třeba v 5ti letech).
U samiček se s věkem výrazně zvyšuje riziko, protože u nechovných jsou až v 80 % případů od zhruba 3 let už patrné změny na děloze (většinou nezhoubného charakteru, ale zákrok to už komplikuje). Doporučuje se max. do 3 let. Pokud by se v pozdějším věku u nekastrované samičky objevily problémy a majitel/ka by chtěl/a kastrovat, osobně bychom doporučili se objednat na VFU do Brna.

Pooperační péče

Před zákrokem

Doma si nachystáme výbavičku:

Po zákroku

Měli bychom se snažit, aby ušák co nejdříve snědl alespoň něco, pro zachování peristaltiky střev.

U samečků jde o banální zákrok, v podstatě se udělají dva malé řezy (do 1 cm), které často ani není potřeba šít. Jakmile je sameček plně probraný, může už lítat po bytě.

U samiček je situace komplikovanější, kvůli zásahu do dutiny břišní. Tam je ranka větší a na nešikovném místě. Proto je potřeba, aby samička pár dnů po zákroku neskákala do výšek. U samiček je navíc rozkrmení složitější.

Ušák, který má bolesti prostě jíst nechce. Základ ale je, nechat ušáka pořádně dospat a nechat ho odpočívat. Určitě stojí za to si na veterině říct o analgetika na doma. Samečci jsou citlivky a v případě samiček je opravdu potřeba tišit bolest, aby dobře jedly. Pokud by ranky začaly červenat, otékat (u samečků je otok šourku v pořádku, pokud nevytéká hnis), nebo z nich šel hnis, pak je nutná návštěva veterináře a nasazení antibiotik.

Cena za zákrok:

Sameček – 800 – 1500 Kč
Samička – 1500 – 2000 Kč
Cena se bude lišit u konkrétních veterinářů.

Králíček na kastraci může jít od 6 měsíců. V případě, brzy vyvinutých, agresivních samečků se dá kastrovat ve 4 měsících. Pohlavně (ne fyzicky), ušáci dospívají ve 3 měsících, takže v tomhle věku už je potřeba mít ušáky rozdílného pohlaví odděleně.