Péče o drápky, packy

V domácím prostředí je můžete vašemu ušákovi zkrátit pomocí speciálních kleštiček, které pořídíte v každém zverimexu. Další možností je nechat si je zkrátit u veterináře, když jdete zrovna s králíčkem na pravidelné půlroční očkování.

K dostání jsou kleštičky a nebo gilotiny na drápky. Gilotinu ale pro malé králíčky opravdu nedoporučuji, manipulace s ní je dost ošemetná a malého králíčka s ní můžete lehce střihnout do cévky. Naopak pro velké ušáky (ne dospělé zakrslíky, ale domácí „masňáky“) je gilotina skvělá, protože v malých kleštičkách můžou jejich drápky prokluzovat.

 

Při zkracování je nutné držet se několika zásad:

  1. Nesmíte drápky zkracovat příliš
  2. Červená žilka uvnitř drápku musí zůstat neporušena (při porušení by dráp začal krvácet a králíčka by to bolelo), proto stříháme 1 – 2 mm nad tuto žilku
  3. Pokud má váš králíček tmavé drápky, můžete si pomoct podsvícením baterkou
 

 

Péči si ale zasluhují celé packy, ne jen drápky. I na spodní straně pacek musíme vyčesávat starou srst, aby se ušákovi necuchala, promočená zacuchaná srst často vede k ošklivým kožním onemocněním (i proto je vhodná toaletka s roštem, aby ušák packy nemáčel v použitém stelivu).

Občas ušákovi prohlédneme pacičky, zda na nich nemá zarudlá, holá místa, případně tuhé puchýře. To by znamenalo, že má ušák otlaky a je potřeba mu dodat měkkčí podestýlku (kobereček/ručník na dno klece, měkký pelíšek na ležení, hamaku na zavěšení, deku před klec/na místo v bytě kde často odpočívá,…).

Pokud už ušák otlaky má a jsou už dost velké, není od věci packy masírovat olejíčkem cdVet Olej na otlaky. Další možností ošetření otlaků jsou ponožky, ale upřímně, málokterý ušák si je nechá nasadit a ještě míň z nich si je na packách nechá déle, než 10 sekund. Možnost to ale je a určitě není od věci ji v případě léčby otlaků vyzkoušet.

Gilotina na drápky zakrslých králíčků