Péče o srst

Ať už máte králíčka krátkosrstého, nebo dlouhosrstého, je potřeba pečovat o jeho srst. Zapomeňte ale na šampony a kondicionéry, králíček běžné omývání zvládá sám. S čím mu ale musíme pomoct, je stará volná srst. V přírodě se ušák otírá o keře a nízký porost, kde si starou srst vyčeše. V domácích podmínkách ale takovou možnost nemá a při špatně vyčesávaném kožíšku může během umývání sníst velké množství chlupů, což často vede k ucpání střev nebo žaludku, což ušáka ohrožuje na životě. Králíčci línají několikrát ročně, někteří však línají jen jednou za rok (od ledna do prosince).

Abychom ušáka mohli zbavit staré srsti, potřebujeme vhodnou výbavu. Asi zabere trochu času a zkoušení, než zjistíte, co vám a vašemu králíčkovi nejvíc vyhovuje. K dostání je spousta kartáčů, hřebínků a vyčesávacích rukavic.

Kartáč na srst zakrslých králíčků Hřebínek na srst zakrslých králíčků Zastřihovač srsti u zakrslých králíčků

Obecná poučka ale je, „Čím kratší chlup, tím kratší zub“. Na beránka používám obyčejný kadeřnický hřebínek a krátkosrstým hřebínkem jen pročísnu a starou srst z nich obírám rukou. To ale chce určitý grif a králíček s vámi musí spolupracovat. Je to ale nejúčinější a ke králíčkově kůži nejšetrnější možnost (pokud tedy nejste neopatrní a netrháte ušákovi srst, která ještě pevně drží). Kvalitu srsti můžete podpořit přidáváním lněného semínka do krmné dávky. Buď 1čl týdně a nebo špetku každý den. Stejně tak lze ušákovi pomoct při línání prevencí a snížit tak riziko ucpáním smotkem chlupů, přípravkem „Rodi Care Akut„.

 

Koupel

Králíčky koupeme pouze ze zdravotních důvodů (koupele při plísňovém onemocnění) a nebo pokud se ušák vymáchá v něčem, co opravdu olízat nesmí (barva, olej, lepidlo na tapety…), od hlíny z procházky se očistí sám.