Nás králíčků je opravdu spousta a vyznat se ve všech plemenech není jen tak. Navíc je možné jednotlivá plemena členit dle různých parametrů. Například podle užitkovosti, nebo podle hmotnosti a délky srsti, či podle toho, kde bylo dané plemeno vyšlechtěno a tak dál…
Je s podivem, že všichni máme jednoho společného praprapra…pradědu, což je divoký králík. Dneska totiž potkáte nejen zakrslé králíčky beránky (ano, to jsem já, dobrý den, těší mě!), tak třeba i obry z Belgie, strakáče z Čech, berana s extra dlouhýma ušima z Anglie a mnoho dalších. Ve šlechtění se stále pokračuje a dá se očekávat, že nám přibyde další příbuzný.
Čistokrevná plemena králíků, jak jsou známa v současné době, prošla a vlastně stále prochází neustálým, postupným vývojem. Některá plemena jsou stará desítky let, jiná dokonce staletí. Nicméně drtivá většina současných plemen králíků byla výrazněji prošlechtěna až v průběhu 20. století
Připravil jsem pro vás přehled plemen, abyste viděli, jaké jsou mezi námi rozdíly. Podle mě je ideální členit plemena králíčků podle hmotnosti. Po kliknutí na základní rozdělení objevíte přehled a seznam daných plemen.
Plemena králíků podle hmotnosti:
P.S. Mám ještě takovou perličku: Neuznaná plemena.