Český luštič

Plemeno Český Luštič bylo vyšlechtěno zcela záměrně někdy v 50. letech 20. století panem Pémem z Dolan u Kralup nad Vltavou.

Proč záměrně? Vlastně tomu odpovídá i jméno králíčka, která opravdu má co dočinění s luštěním, nebo-li rozpoznáváním. Barva jeho srsti, nebo spíš gen, který ji určuje, je zcela recesivní vůči barvám ostatních plemen. Tudíž tito králíci mohou být používání pro určování čistokrevnosti ostatních plemen. Což se projeví pak při narození mláďat a to právě podle jejich barvy. Pokud zůstává barva mláďat stejná jako ono „testovaného“ králíka, byl čistokrevný. Jestli se ovšem vyskytují různě zbarvená mláďata, testovaný králík čistokrevný nebyl.

Nicméně této „schopnosti“ Českých luštičů se v současné době příliš nevyužívá. Chovají se prostě jen pro sportovní účely, tudíž na výstavy. Nebo jen pro zábavu.

Barva srsti Luštičů je špinavě žlutá, či okrová, s jemným šedomodrým nádechem. Někdo poeticky tvrdí, že jde o barvu říčního písku. Jsou to mírně zavalití králíci, vážící od 3,5 kg do 4,25. Mají poměrně dlouhé končetiny, ale krátký krk.