Francouzský beran (FB)

Váha: 5+ kg, barva: uznán ve všech jednobarevných rázech plemen s normální srstí.

Strakáči jsou uznáni s plášťovou kresbou týchž barevných rázů. Velmi krátce existoval i v barevném rázu trojbarevného strakáče. Ten, ale pro svou náročnost brzy zanikl.

Francouzský beran (FB) - Ňufíček
Zdroj: ksz.agrobiologie.cz

Svůj původ má francouzský beran v beranovi anglickém. Francouzští chovatelé považovali anglické berany za odolnější vůči prašivině, šlo však jen o zdání, protože se anglický beran musel chovat skrz velké uši v čistějších podmínkách, kde se prašivině tolik nedařilo.

Mláďata francouzského berana jsou prostě kouzelná. Rodí se s ušima normální délky, postupně se mění na vrtulníky, kdy střídavě staví a svěšují uši, až jim uši dorostou do plné délky a utvoří „závěs“.

Jde o velmi klidné a vyrovnané plemeno. Dali by se označit, podobně jako mainské mývalí kočky, za „něžné obry“. Společný mají dokonce i věčně naštvaný výraz.

„…prvním naším význačným chovatelem těchto roztomilých hranáčů, povahy na pohled nabručené, ve skutečnosti však dobráků od kosti, byl J. V. Mastný z Lomnice nad Popelkou…“

V dnešní době se už u samic FB netolerují laloky, proto by majitelé domácích samiček měli při objevení laloku zpozornět a hledat příčinu, nejspíš půjde o počínající nadváhu.