Zakrslý liščí (ZLi)

Zakrslý Liščí (ZLi) - Ňufíček
Zdroj: ksz.agrobiologie.cz

Váha: 0,8-1,6 kg, barva: Mnoho barevných rázů, uvedu tedy jen výčet bez další specifikace. Mezi neuznané patří pouze strakáči a kresba japonského králíka. Bílý červenooký, bílý modrooký, černý, modrý, havanovitý, marburský, žlutý, činčilový, stříbřitý černý, stříbřitý modrý, stříbřitý žlutý, stříbřitý havanovitý.

Liščí králík vznikl téměř současně ve Švýcarsku a také Německu, přičemž nejvíce je zmiňována první země. Ve Švýcarsku to byl inženýr Müller z města Zug, který křížením angor a činčil dosáhl modrých liščích králíků. Jiné prameny hovoří o přikřížení havany. V každém případě bylo cílem vytvořit plemeno králíka s delší srstí, která by imitovala kožešinu polárních modrých lišek.

Tito liščí králíci tam byli uznáni v roce 1925. Toto plemeno u nás nikdy, bohužel, nemělo „ustláno na růžích“. V roce 2011 snad měl proběhnout nějaký import z Německa, nicméně na vrcholových výstavách se s liščími králíky stále nesetkáváme. Je to jistě škoda, protože se jedná o zajímavé plemeno, které nevyžaduje zvláštní péči o srst a vypadá velmi sympaticky. S plemenem se lze potkat na výstavách v zahraničí (zejména Německo), nicméně i tam je velmi málo rozšířeno.

Velkého zájmu se plemeni dostává vlastně pouze ve Švýcarsku.