Zakrslý strakáč (Zstr)

Zakrslý Strakáč (Zstr) - Ňufíček
Zdroj: ksz.agrobiologie.cz

Váha: 1-1,8 kg, barva: Čistě bílý základ s kresbou.

Kresba hlavy: motýlek, skráňové skvrny, oční kroužky, zabarvení celých uší
Motýlek: tvoří kresbu nosní. Tvoří ho dvě plná oboustranná křídla, která mají uprostřed nad nosem zaoblený výběžek, „trn“. Křídla se obloukovitě rozkládají přes ústní koutky a zasahují lehce obrubu spodního pysku.

Oční kroužky:
 tvoří oční obrubu, jsou zcela uzavřené, stejnoměrně široké. Skráňové skvrny – pod očními kroužky, kruhové mají přednost, plocha = cca 1 cm2.

Uši: zcela zbarvené, u kořenů bílé, od základní barvy ostře ohraničené.

Kresba těla: úhoř a boční kresba
Úhoř – barevný pruh počínající v týle a probíhající nepřerušeně po hřbetě až ke koření pírka. Pírko: zbarvena vrchní část.
Boční kresba – jemné skvrny rozložené stejnoměrně po obou stranách zadní partie těla. Nemají zabíhat do sebe ani se dotýkat úhoře. Ideální stav: 5 skvrn na každé straně.

Jedná se o jakousi „zmenšeninu“ českého strakáče. U nás je uznán teprve od roku 2003. Jak už to u většiny strakáčů bývá, je jeho chov náročný. V případě zakrslého strakáče, ale mluvíme o extrému, protože musíme počítat s velmi malými vrhy (cca 3-4 mláďata), mezi kterými se můžou vyskytovat, jak mlynáři se slabou imunitou, tak i „trpaslíčci“ (tedy dvojitě zakrslí), kteří prakticky nejsou životaschopní. Mluvíme tedy o velkých ztrátách a pro začátečníka naprosto nevhodném plemenu k chovu.

Pokud ovšem uvažujeme pouze o pořízení mazlíčka, není Zstr špatnou volbou, jen je potřeba dbát na dobrou výživu.