Zakrslý zaječí (ZZa)

Zde se jedná o nové plemeno králíka. Ve své podstatě by to měla být zakrslá forma plemene zaječí (Za), které je známé svým atraktivním vzhledem a přímo „atletickou“ postavou.

Informace o tomto nově importovaném plemeni jsou dosud, bohužel, pouze omezené. Asi správnější název plemene by měl znít „Polish“. To je původní název z Anglie, odkud plemeno tak, jak jej známe, pochází. Pod tímto názvem bude toto plemeno zařazeno i v evropském vzorníku plemen králíků.

Zakrslý zaječí (ZZa) - Ňufíček
Zdroj: petguide.com

V poslední době se plemeno z Anglie rozšířilo i na kontinent a v rámci něj se šíří zatím pomaleji. V Nizozemsku je toto vzhledné plemeno uznáno však již od roku 2006. Hmotnost plemene by se měla dle tamních standardů pohybovat v rozmezí asi 2,5 libry, tj. přibližně do 1,1 kg. Jedná se tedy o skutečně útlé plemeno, menší ještě než většina zakrslých králíků. Typ je zcela zásadní situací u tohoto plemene. Je popisován tak, že z profilu při vysokém postoji by hřbet zvířete měl tvořit čtvrtinovou výseč kruhu. Trup je tak delší, úzký.

Hlava u obou plemen by měla být jemně stavěná, užší a delší. Optimální délka uší je asi 6 cm – nikoliv však více než 7 cm. Při onom vysokém postoji by kolmo vztyčené uši měly tvořit pomyslnou osu s postavenými hrudními končetinami. Zakrslý zaječí, resp. Polish, u nás však zatím není uznán, tzn. je chován v rámci novošlechtění. V současné době u nás můžeme plemeno vidět především na velkých výstavách, a to jako albíny, v divoce modré barvě nebo v kuní modré kresbě.