Kousání
Zvířecí řeč je rozmanitá a zdánlivě jeden projev může mít mnoho významů. Takovým vícevýznamovým komunikačním prostředkem je u králíčků kousání. Musíme tedy nejprve rozlišit, kdy je kousání na škodu a jak toto chování správně korigovat.
BRÁNĚNÍ ÚZEMÍ
Králíček je pořád zvíře, teritoriální zvíře a má potřebu si bránit své území. Pokud si tedy brání svou klec, misku, záchod,… je to naprosto normální a měli bychom králíčkův názor respektovat a zbytečně mu na jeho věci sahat, když je blízko. Jakmile si ale přisvojí majetek ostatních zvířat, pohovku, či rovnou celý byt, je potřeba rázně zasáhnout, jinak se z králíčka brzy stane tyran.
PŘI MAZLENÍ
Králíčci mají tužší kůži, než my, a drobné štípání je u nich projev náklonosti. V takovém případě tedy musíme králíčkovi šetrně vysvětlit „Tohle mě bolí“, protože králíček to sám od sebe nepochopí a bude akorát zmatený, když ho za projevy náklonosti budete přehnaně trestat.
„JEN TAK“
Sedíte, králíčka si nevšímáte a on vás najednou štípne a peláší pryč. Tím vás vyzývá ke hře a vynucuje si pozornost. Pokud nemáte na králíčka tolik času, ale on si pozornost neustále vyžaduje, můžete mu nabídnout různé hračky a ještě lépe, mu pořídit parťáka, se kterým si může hrát.
Opatření
V případě agresivních výpadů a nadměrně majetnického chování je možné králíčka potrestat pokáráním a zavřením „na samotku“ = na 2 min. zavřít do vymezeného prostoru (ne klec či přepravka, aby si je ušák nespojil s trestem) a pak zase pustit. Králíčci opravdu nesnáší omezování a taková samotka je pro ně velmi důrazný trest.
Králíčka neplácáme po zadku, neboucháme novinami, netaháme za uši, ani ho jinak fyzicky netrestáme!
Když nás králíček „štípe z lásky“, zasyčíme a hřbetem ruky ho lehce odstrčíme. Poté ho můžeme dál hladit. Pokud se králíčkům něco nelíbí, hlavičkou druhého králíčka či naši ruku odstrčí. Proto toto gesto, kterému králíček rozumí, použijeme při drobné korekci chování.