Průjem

Průjem vede k rychlé dehydrataci a poškození střevní mikroflóry, která je pro zdraví králíčka zásadní. Při poškozené střevní mikroflóře velmi snadno dojde k pomnožení kokcidií a špatných bakterií, králíčkovi se střeva naplní plyny a hrozí bez okamžité pomoci úhyn.

Králíčci přirozeně tvoří měkké výměšky, které ale hned od konečníku sní. Takže pokud takové bobky v toaletě najdeme, už je to známka problému. Tzv. „vánočky“ (připomínají tvarem vánočku) jsou z měkkých, bahnitých kuliček, bez hrubé struktury, často páchnou. Není to ještě vodnatý průjem, ale už to značí problém. Nejprve zjistíme, zda nedošlo k dietetické chybě.

Jedl králíček poslední 2 dny dost sena? Nedostal ledový salát, či jinou hodně vodnatou zeleninu? Nesnědl pokojovou rostlinu?

Pokud se potvrdí dietetická chyba, jako první pomoc stačí nechat králíčka 2 dny na senu, vodě a případně mu podat živočišné uhlí (Enteros Gel) a na pití kmínový výluh. Pokud se stav nelepší, vyhledáme lékařskou pomoc. Nejčastější léčbou bývá i nadále dieta, doplněná probiotiky BioLapisPrůjem u králíčků - Ňufíček

Pokud králíčkovi škruňká v bříšku, cítíme při pohmatu bříška přelévání tekutiny, nebo už dokonce má králíček tekutou stolici, vyhledáme lékařskou pomoc. Ideálně vezmeme vzorek stolice s sebou.

Doma můžeme ještě před cestou podat živočišné uhlí (Enteros Gel a Sab Simplex (Espumisan)). Veterinář nejspíš podá infuzi na doplnění tekutin. Pokud se ze vzorku potvrdí pomnožené kokcidie (nejčastější původce tekutého průjmu), nasadí se antikokcidika (Sulfadimidin, Sulfacox,…) podávaná v napájecí vodě. Pokud veterinář nemá jak vzorek vyšetřit hned, obvykle antikokcidika nasadí rovnou a po doručení výsledků se léčba případně upraví.

Obvyklé schéma léčby je 3 dny podávat, 3 dny pauza, 3 dny podávat. Pak se udělá kontrolní rozbor trusu a případně se po dalších 3 dnech bez podávání opakuje schéma 3:3:3.
Doma opět senová dieta a možná dokrmování. Tentokrát se ale snažíme králíčka dokrmit Rodicare Instant bez ovocné složky (pokud to půjde), protože jednoduché cukry by střevo dráždily. A samozřejmě opět budou potřeba probiotika. Během léčby antikokcidiky ale nemají takový účinek a je možné je začít podávat během pauzy.