Rozmnožování a potomstvo

Připouštění

„Zbytečně nemnožíme kvůli rizikům spojenými s vrozenými vadami.“

Na chov lze použít zakrslá plemena a střední plemena od 6 – 7 měsíců, střední plemena od 8 – 9 měsíců a velká plemena od 9 – 11 měsíců. Samičku, která je připravená na páření poznáte podle změněného chování. Aby mohly začít námluvy, je nutné mít zdravou a vyspělou samičku a stejně tak i samce.

Pokud máte takovou samičku, je třeba sehnat samce. Samce vybírejte důkladně a pečlivě. Je dobré si předem zjistit samcův zdravotní stav a také v jakých podmínkách je chován. I králíci mohou mít pohlavní chorobu – syfilis. Pokud najdete vhodného samce, stačí zajít na návštěvu, králíčky nechat volně pobíhat a páření může začít.  Na páření se většinou vozí samice za samcem.

Králíčci většinou nemají s pářením žádný problém. V 1. fázi se králíčci seznamují vzájemný očicháváním. 2. fáze nastává, pokud je samičce samec sympatický. Samička nadzvedne svůj ocásek nahoru a začíná tak vlastní akt. Konec poznáte podle toho, že sameček mírně zavrčí a svalí se na zem na bok.

Pokud se samička chová odtažitě, uhýbá samci a je agresivní, znamená to, že jí je samec nesympatický. V tomto případě k páření určitě nedojde.

Celý proces se seznámením, očucháním se navzájem a samotným aktem je rychlý a trvá v řádech minut. Samotný akt trvá v řádech vteřin.

V případě, že králíci o sebe nemají zájem, a i v případě, že celá akce proběhne v pořádku, je lepší tuto návštěvu zorganizovat ještě jednou a to nejlépe následující den. Je to z důvodu, že u samičky se tak dá vyvolat říje a při další návštěvě bude vstřícnější. Dalším důvodem je ověření si úspěšného páření.

Pozor! Samice má dvojitou dělohu. To znamená, že gravidní samice může být znovu oplodněna a mláďata se pak rodí odstupem času. Z tohoto důvodu, je nutné sledovat chování samice.

  • Gravidní samice samce ve své blízkosti nesnese. Je agresivní a straní se. V tomto případě je nutné samici a samce chovat zvlášť.
  • Pokud k oplodnění nedošlo, samice před samcem neutíká.
  • V říji samička se samečkem spolupracuje.

Stavba hnízda

Před porodem si samice v rohu obydlí staví hnízdo ze sena a z vlastní srsti, kterou si vytrhává pod krkem, na hrudi a na břiše.

Gravidita a porod

Gravidita trvá 31 dní. Porod nastává po dokončení hnízda. Narozené mládě má vlastní plodový obal a vlastní placentu, kterou matka pozře a pupeční šňůru oddělí prokousáním. Poté matka mládě olíže do sucha a začíná rodit další mládě. V jednom vrhu se rodí 4 – 8 mláďat. Čistokrevní zakrslí králíci v jednom vrhu rodí 1 – 5 mláďat.

Králíci domácí a divocí mohou přivést na svět mláďata asi 8x do roka. V přírodě totiž mají velké množství přirozených nepřátel a jen zlomek z nich přežije první rok.

Pozor! U samic může dojít k tzv. falešné březosti, kdy má samice z důvodu změny hladiny hormonů pocit, že je gravidní. Její chování je změněno a dokonce si i hnízdo staví.

Kojení

Matka kojí svá mláďata pouze jednou za 24 hodin a to většinou v noci. Kojení trvá kolem 5 minut. Kojení probíhá následovně, samice stojí a mláďata si lehají na záda pod ní. V době kojení samice očisťuje mláďata olizováním v oblasti konečníku a napomáhá tím lepšímu vyprazdňování. Z počátku probíhá kojení pouze v hnízdě. Když mláďata povyrostou, probíhá mimo hnízdo. Nejvíce mléka se samičce tvoří 1. měsíc po porodu. Poté mléko postupně ztrácí.

Kontrola mláďat

Mláďata v hnízdě kontrolujte v době, kdy u toho není přítomná matka. Můžete si je tak v klidu spočítat a zkontrolovat jestli jsou mláďata dobře živená. Zdravé a dobře živené mládě nemá na bříšku žádné záhyby. Záhyby na bříšku jsou znakem podvýživy a dehydratace.

Pozor! Do hnízda nesaháme, nijak ho neupravujeme a mláďata z něj nevyndáváme. Samice by jinak mohla být na nás agresivní a svým mláďatům i ublížit. Pokud mláďata nejsou vidět a je potřeba je zkontrolovat, stačí trochu fouknout do srsti nebo ho trochu odkrýt jedním prstem.

Matčina péče

Mláďata jsou zcela odkázaná na péči matky, která je krmí a zahřívá. Nedokáží si sami udržet tělesnou teplotu. Rodí se slepá, hluchá a holá. Za to od narození mají dobře vyvinutý čich, hmat a rovnováhu. Chuť zatím nemají dobře vyvinutou, rozeznají pouze sladkou a kyselou chuť. Kolem jednoho týdne začínají růst první chloupky. Ve 2 týdnech mají hustou srst a dá se rozeznat i barva. Ve 2 týdnech také začínají otevírat oči. Ve 3 týdnech opouštějí hnízdo a začínají si sami vyhledávat svoji první potravu.

V 1. měsíci kdy matka uzná za vhodné, že již se může vzdálit od hnízda, jsou mláďata v hnízdě sama. Matka je akorát chodí nakojit, dohlídnout, zda je všechno v pořádku a po případně hnízdo poupraví. Většinu času se o hnízdo moc nezajímá.

Odstavení

V 6. – 8. týdnu dochází k odstavení, v době, kdy se matce tvoří mnohem méně mléka. Nejdříve začínáme odstavovat silnější mláďata. Po odstavení od matky necháme ještě mláďata minimálně 2 týdny spolu. Ideální je, pokud si nový páníček vezme do nového domova rovnou 2 mláďata (sourozence).