Naprostým základem králičího jídelníčku je seno. A to hned z několika důvodů.
- Přežvykování sena pomáhá obrušovat plochu stále rostoucích stoliček.
- Jde o relaxační činnost pro králíčka.
- Objemové krmivo s nízkou kalorickou hodnotou je nutné k posunu tráveniny tenkým střevem, které má kolem sebe příliš slabou hladkou svalovinu. Detailněji o tomto pojednává článek o zažívacích obtížích.
- Další, neméně důležitou úlohu v jídelníčku zastává seno jako hlavní zdroj hrubé vlákniny, která je důležitá pro zdravou mikroflóru střev.
Pokud tedy králíček dlouhodobě sní sena minimum, či ho odmítá úplně, je potřeba to řešit. Prvně musíme zjistit, proč králíček seno nechce.
Nejjednodušším a nejčastějším důvodem je to, že je králíček prostě přecpaný doplňkovým krmivem. Stačí tedy snížit krmnou dávku doplňkových krmiv a králíček by se sám měl do sena pustit s větší chutí.
Pokud toto opatření nepomůže a nebo králíček přestane jíst seno ze dne na den, může jít o problém zdravotní (zuby), nebo králíčkovi prostě dané seno nechutná (nové balení nebo zvětralé/ztuchlé staré balení).
V takovém případě, pokud se nám zdá balení sena v pořádku, je tedy nejlepší nejprve navštívit veterináře, který sondou králíčkovi prohlédne stoličky (ty sami neuvidíme) a pokud bude plocha stoliček v pořádku, máme doma prostě labužníka, který se jen tak s nějakým senem nespokojí.
Nejlepší seno doporučit nejde z prostého důvodu. Jeden králíček preferuje silná, hrubá, tuhá, hnědá stébla, jiný zase zelenou, křupavou otavu, jiný tenká, jemná, měkká stébla, …
Je tedy potřeba najít typ sena a ideálně i stálého dodavatele, se kterým bude králíček spokojený. Toto je ideální stav, ale pokud nastane u našeho vybraného dodavatele výpadek a králíček je hodně paličatý, může to mít, u králíčků se slabším bříškem, fatální následky.
Jedno pravidlo, ale pro výběr sena přece jen existuje. Snažíme se vybírat seno, které není prašné. Stejně, jako lidé, i králíčci mohou mít alergii na prach ze sena, či z něj dostat neinfekční rýmu, proto je bezprašné seno ideální volbou.
Pokud už koupíme seno, které se nám zdá být prašné (třeba z e-shopu, kde si kvalitu nemáme předem jak ověřit), stačí seno před podáním v dlaních vyprášit venku.
Poměrně důležitou vlastností je i chemické ošetření louky, ze které seno pochází. Chemické ošetření má svůj smysl skrz výnosy, ale může nám poměrně zkomplikovat situaci, pokud máme vybíravého králíčka.
Opravdu ortodoxní králíčci okamžitě po čichu poznají seno z chemicky ošetřené louky a můžou ho odmítat, i když nic jiného k jídlu nedostanou.