Soužití králíčka se psem či kočkou

Soužití králíčka se psem či kočkou záleží nejen na povahách všech zvířat, ale i na tom, jak se majitel postaví k jejich seznamování, protože pokažený „první dojem“ může soužití velmi zkomplikovat.

Nejbezpečnější je první seznámení provézt přes mříž. Takže králíčka necháme v kleci, ať si ho pes/kočka můžou očichat, ale zároveň si králíček může zalézt do domečku. Pak můžeme přejít k seznamování ve volném prostoru. Kočku musíme hlídat, aby po králíčkovi nesekla, a psa ideálně ze začátku držíme na vodítku, aby králíčka nežduchal čumákem, nesnažil se ho oslintat či chytit do tlamy a aby si je naopak králíček mohl bez obav přijít očichat.

Vždy musíme myslet na to, že pes i kočka jsou šelmy a velmi snadno můžou králíčka vzít za kořist. Pokud jde o otrkaného dospělého králíčka, takový si s kočkou/malým psem dokáže snadno vyjasnit, že žádné lovení nebude.

Pokud ale doneseme malého králíčka, nebo je kočka hodně odvážná, musíme je minimálně v začátku hlídat a u kočky potlačovat snahy o to, po králíčkovi skočit. Pokud všechno klapne, může jít o velmi klidné soužití, ať už se zvířata jen tolerují, nebo se přátelí.

Když plánujeme pořízení dalšího zvířátka jiného druhu, musíme dopředu počítat s možností, že to hladce jít nemusí a být schopni zajistit to, že králíček nebude se psem/kočkou bez dozoru pohromadě.