Zácpa střev

Zácpa střev bývá častý problém. Svalovina kolem tenkého střeva je velmi tenká a slabá. Hlavní posun tráveniny tenkým střevem obstarává další trávenina. Takže pokud ušák trpí nechutenstvím, či nemá dostatečný příjem sena, posun tráveniny se zpomaluje, až může vzniknout zátka, či se posun zastavit úplně. Při zastavení pohybu střev brzy dochází k nekróze a k nevratnému poškození, vedoucímu k úhynu. Proto dbáme na to, aby králíček dostatečně jedl seno. Zácpa střev - Ňufíček

Pokud už dojde k tomu, že králíček má viditelně problém s vyprazdňováním (několik hodin nekadil, při ležení se převaluje a nemůže si pohodlně lehnout, sedí v toaletě a tlačí na prázdno), měli bychom mít v lékárničce Sab Simplex/Espumisan kapky, proti nadmutí a Rodicare Akut kapky na uvolnění zácpy.

Sab Simplex/Espumisan můžeme při akutním problému podávat 1-2ml/h do papulky, dokud se králíčkovi neuleví.

Rodicare Akut má dávkování podle váhy uvedené na obalu, ale není pro první pomoc vyloženě nutný.

Důležité je, abychom králíčka nutili k pohybu, což mu pomůže rozhýbat střeva. Po zajištění první pomoci, je na místě vyhledat lékařskou pomoc, aby se vyšetřením zjistilo, jestli je zácpa řešitelná léky a nebo je střevo úplně neprůchodné. Veterinář případně podá infuzi, na zavodnění, což taky pomůže k uvolnění střev. Dále pak lék Degan na podporu kinetiky střev a nejspíš i probiotika BioLapis.

Doma pak králíčka bude nejspíš potřeba dokrmovat, protože se zpomaleným trávením nebude mít chuť jíst. Takže si u veterináře rovnou řekneme o Rodicare Instant a plastovou stříkačku (10 nebo 20 ml).

Nejdřív mu zkusíme nabízet čerstvé byliny (kopr, bazalku, libeček, natě mrkev/petržel,…), pokud si ani ty nedá, bude potřeba dávat dokrmovací kašičku, ideálně rozmíchanou v neslazené přesnídávce (dobré jsou ovocno-zeleninové kapsičky od Nature´s Promise).