Zakrslý barevný (Z)

Barevní zakrslí králíci jsou všichni ti, co sice vypadají jako Hermelín, ovšem nejsou pouze sněhově bílí. Všechny barevné varianty jsou totiž vyšlechtěny právě z Hermelína. Oficiálně se v Čechách registrují níže uvedené barevné varianty zakrslých barevných králíčků:

  • Zakrslý bílopesíkatý

    Barva srsti po celém těle je sytě leskle černá, až havranovitá, eventuálně i modrá. Bílopesíkatostí se rozumí bílé lemování kolem nosních otvorů, očí, uší a i okolo uší uvnitř. Dále bílou skráňovou obrubu a bílou krycí barvu na bříšku. Oči jsou u černého zakrslého barevného králíčka hnědé, u modrého šedomodré.

  • Zakrslý černý

    Barvu má černý zakrslý králíček pochopitelně černou. Ovšem sytou a pronikavou, rovnoměrně pokrývající každý kousek jeho těla. Oči má tmavohnědé.

  • Zakrslý český černopesíkatý

    Králíček v této barvě je celý bílý, ovšem s lehkým popelavým až šedavým nádechem, který je tvořen přečnívajícími tmavými konci pesíků. Tento takzvaný popelavý závoj by měl být rovnoměrně rozprostřen po celém těle, vyjma prostoru kolem očí, na břichu a na skráňové obrubě. Očka má tmaovohnědé.

  • Zakrslý červený

    Barva srsti králíčka je opravdu intenzivně rezevá až červená. Barevně se podobá lišce. Všechny chloupky má stejně zbarvené, lehce světlejší jsou kolem jeho tmavohnědých očí.

  • Zakrslý činčilový

    Činčilový zakrslík má po celém těle šedou srst s namodralým nádechem. Konce pesíků, nebo dlouhých chloupků chcete-li, jsou černé.

  • Zakrslý český luštič

    Zakrslý luštič je druhem Českého luštiče se srstí špinavě žlutou s šedomodrým nádechem, nebo-li takzvaným závojem. To je stejné jako u jeho nezakrslého příbuzného. Očka jsou u takto zbarveného králíčka buď hnědomodrá, či modrošedá.

  • Zakrslý divoce zbarvený

    Rozlišujeme 3 úrovně barev králíčků divoce zbarvených. U nejsvětlejšího světle divoce zbarveného rostou střídavě chloupky černé a nahnědle žluté. A právě nahnědle žluté převládají. Tvoří tak jakési stínování. Jinak řečeno housenkování. Ouška jsou olemované černě. Očka má hnědá.

    U středně divoce zbarveného opět tvoří černé a nahnědle žluté chloupky zmíněné housenkování. Chloupky obou barev jsou zastoupeny tak půl na půl.

    Nakonec tmavě divoce zbarvený králíček má mnohem víc černých chlupů, než nahnědle žlutých. Housenkování je samozřejmé. Oči má hnědé.

  • Zakrslý deilenaar

    Barva velmi husté srsti je výrazně červenohnědá, s černým vločkováním, které většinou chybí na hrudi a na končetinách. Očka má tmavohnědé.

  • Zakrslý havanovitý (ZH)

    Havranovitý králík dělá čest svému jménu právě barvou srsti. Syté, lesklé, tmavohnědé chloupky hustě a rovnoměrně pokrývající celé tělo králíčka havranovitého jsou jeho hlavním znakem.

  • Zakrslý hototský (ZHb)

    Tohoto králíčka by si kde kdo mohl lehce splést s Hermelínem. Pokud by tedy králíček stál zády k pozorovateli. Ovšem už při pootočení jeho hlavy by bylo jasné, kde je rozdíl. Zakrslý Hototský králík má totiž okolo očí asi 5 mm široký černý kruh.

  • Zakrslý holandský (ZHo)

    Dvoubarevný zakrslý holandský králíček má celé uši i srst okolo očí barevné, ovšem na čele takzvanou bílou lysinku. Uprostřed těla je v podstatě rozdělen ostrou linkou na bílou přední polovinu a zadní barevnou. Nejrozkošnější jsou zadní packy, které jsou v polovině také rozdělené. Respektive na nich končí zadní barva a začíná bílá část nárstu s prsty.

    Bílá barva holandských králíků může být kombinovaná s jednou z těchto barev: černou, modrou, šedou a sytě tmavohnědou.

  • Zakrslý japonský (ZJ)

    Srst japonského zakrslého kombinuje cik cak dvě barvy: černou a žlutou. Například levé ucho černé, levá polovina hlavy žlutá, levá polovina prsou černá. Na zbytku těla se zmíněné barvy v příčných pruzích střídají.

  • Zakrslý kuní (ZKu)

    Kuní může být buď hnědý, nebo modrý. Jejich srst je na hřbetě tmavá a směrem k bříšku zesvětluje. Dále mnohem tmavší barvu mají uši, čumáček, kroužky kolem očí, ocásek a packy.

  • Zakrslý modrý (Zm)

    Celé tělo zakrslého modrého je rovnoměrně pokryto sytou, velmi tmavou modrou srstí. Bříško je jen o trochu světlejší. Oči modrošedé.

  • Zakrslý moravský bílý hnědooký

    Tohoto králíka odlišuje od Hermelína pouze barva očí. Jak už název napovídá, oči má totiž hnědé až černé.

  • Zakrslý meklenburský strakáč

    Tento králík má zcela zbarvené uši i hlavu. Ovšem ve středu čela se svítí bílá skvrnka, říká se jí zrcadlo. Hřbet až k ocásku je také zbarvený. Ale prsa, packy a ocásek mají jinou barvu. Základní barva je bílá, nicméně je kombinována s dalšími třemi barvami a to černou, červenou a modrou. Podle barvy kresby jsou meklenburští strakáči děleni na černého, červeného a modrého.

  • Zakrslý perlový

    Perlový králík je vlastně modrý s šedobílými konečky pesíků, které barvě dodávají jakoby odlesky. Odtud pravděpodobně pochází jeho název.

  • Zakrslý ruský

    Základní barva ruského králíka je bílá. Od ostatních druhů ho však odlišuje modré, nebo černé zabarvení oušek, čumáčku, ocásku a paciček.

  • Zakrslý rhönský

    Představte si barvu břízy. Přesněji řečeno barvu kůry tohoto stromu. A právě takovou barvu má rhönský králík. Srst je prostě šedo-bíle strakatá s převahou bílé.

  • Zakrslý stříbřitý

    Stříbřitý nádech dodává srsti tohoto králíka světlé až bílé zbarvení konečků pesíků. Nicméně celkově může být stříbřitý králík v několika barvách. Rozeznávají se buď černí, žlutí, divoce zbarvení, modří, havranovití, či světlí stříbřití králíci.

  • Zakrslý siamský

    Jméno dala tomuto králíkovi známá siamská kresba. Ta je buď žlutá, či lehounce modrá. Zase záleží na druhu. Nicméně uši, kruh kolem očí, ocas, packy, čumáček a širší pás okolo čumáčku mají tmavou barvu.

  • Zakrslý tříslový

    Nejčastější druh je tříslový černý, kdy onu ohnivě hnědočervenou barvu lemující nozdry, oči, uši doplňuje právě černá barva. Hnědočervené je pak ještě bříško a zátylek. Dále existují ještě hnědí a modří třísloví králíci.